|
Our Media/Results from Brown University XC Invite
Our Results
Team Scores
2014 Results - Brown University XC InvitePublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Oct 18th 2014, 8:55pm
Website:Click here Results by: Wilbur Race Systems Wilbur Race Systems - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Brown University Rothenberg XC Meet - 10/17/2014
Goddard State Park
Warwick, Rhode Island
Last Completed Event
Event 1 Men 8k Run CC
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #94 Moroney, Dan JR Vermont 4:58.5 24:43.80 1
2 #129 Hamilton, Tucker SO Brown 5:02.8 25:05.12 2
3 #133 Nwizu, Chibuikem SO Brown 5:04.2 25:11.83 3
4 #48 Anzvino, Anthony JR Dartmouth 5:04.8 25:14.88 4
5 #99 Souder, Dylan SR Vermont 5:05.1 25:16.20 5
6 #88 Coppinger, Pat SO Vermont 5:05.2 25:16.99 6
7 #28 Cotton, David SR Connecticut 5:06.1 25:21.56 7
8 #49 Clark, Connor SO Dartmouth 5:08.0 25:30.70 8
9 #96 O'Leary, Thomas JR Vermont 5:09.7 25:39.48 9
10 #26 Chavez, Alvaro JR Connecticut 5:09.9 25:40.20 10
11 #39 Wilson, Edward JR Connecticut 5:10.0 25:41.00 11
12 #34 Million, Wyatt SO Connecticut 5:10.5 25:43.48 12
13 #57 Bloom, James SR Rhode Island 5:10.7 25:44.43 13
14 #124 Anderson, Ryan FR Brown 5:11.0 25:45.80 14
15 #58 Font, Alec FR Rhode Island 5:11.9 25:50.21 15
16 #33 McGonnigle, Michael FR Connecticut 5:12.4 25:52.60 16
17 #24 Begley, Patrick FR Connecticut 5:12.9 25:55.14 17
18 #130 McDonald-Meteer, Da SO Brown 5:13.2 25:56.52 18
19 #126 Bogan, Francis FR Brown 5:13.4 25:57.94 19
20 #50 Herzig, Matt SO Dartmouth 5:13.8 25:59.86 20
21 #14 Duka, Milan SO Bryant 5:14.6 26:03.58 21
22 #61 Magiera, Jacob SO Rhode Island 5:15.1 26:05.94 22
23 #27 Clarke, Ryan SO Connecticut 5:16.0 26:10.80 23
24 #85 Bell, Noah FR Vermont 5:16.9 26:14.90 24
25 #38 Timmerman, Parker FR Connecticut 5:17.5 26:18.26
26 #31 Gonser, Owen FR Connecticut 5:17.7 26:18.84
27 #17 Foley, Francis SR Bryant 5:18.6 26:23.65 25
28 #36 Rogovich, Kevin FR Connecticut 5:19.4 26:27.46
29 #84 Baccari, Mike SR Vermont 5:19.5 26:28.22 26
30 #53 McAndrews, John FR Dartmouth 5:20.7 26:33.91 27
31 #90 Hazlehurst, Fletche JR Vermont 5:20.9 26:35.14 28
32 #93 Lucci, Aaron FR Vermont 5:21.4 26:37.53
33 #60 Lochard, Kevin FR Rhode Island 5:21.5 26:37.96 29
34 #19 Landry, Richard SO Bryant 5:22.5 26:42.87 30
35 #23 Stevens, Russell JR Bryant 5:22.6 26:43.27 31
36 #29 Fiol, Aidan FR Connecticut 5:23.6 26:48.52
37 #16 Fenwick, Blake SR Bryant 5:23.7 26:49.12 32
38 #55 Shafer, Will FR Dartmouth 5:24.1 26:50.88 33
39 #25 Bertoline, Nicholas SO Connecticut 5:24.8 26:54.25
40 #32 Hampsey, James FR Connecticut 5:25.0 26:55.52
41 #98 Salamone, Nick SO Vermont 5:25.9 26:59.76
42 #52 Maguire, Mike FR Dartmouth 5:28.5 27:12.93 34
43 #89 Dunn, Wes JR Vermont 5:32.0 27:30.22
44 #22 Poholek, Ryan FR Bryant 5:32.1 27:30.90 35
45 #62 Thies, Adam SO Rhode Island 5:33.6 27:38.07 36
46 #15 Evans, Alexander SO Bryant 5:33.7 27:38.75 37
47 #13 Cruz, Arturo SO Bryant 5:34.6 27:43.28
48 #21 Mullally, Thomas JR Bryant 5:36.0 27:49.85
49 #92 Hopkins, Will FR Vermont 5:36.1 27:50.48
50 #86 Ciminella, Matt FR Vermont 5:36.2 27:50.93
51 #20 McCabe, Robert FR Bryant 5:36.4 27:51.93
52 #35 Pearl, Ryan SO Connecticut 5:37.0 27:55.24
53 #63 Zanfagna, Joseph FR Rhode Island 5:38.4 28:02.15 38
54 #91 Heier, Zak SO Vermont 5:40.4 28:12.06
55 #18 Gannon, Ryan SO Bryant 5:41.7 28:18.55
56 #100 Vernimb, Phil SR Vermont 5:42.6 28:22.63
57 #37 Tan, Alex FR Connecticut 5:45.1 28:35.36
58 #87 Clark, Maurie SR Vermont 5:47.2 28:45.53
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Vermont 45 1 5 6 9 24 26 28
Total Time: 2:07:11.37
Average: 25:26.28
2 Connecticut 56 7 10 11 12 16 17 23
Total Time: 2:08:18.84
Average: 25:39.77
3 Brown 56 2 3 14 18 19
Total Time: 2:07:57.21
Average: 25:35.45
4 Dartmouth 92 4 8 20 27 33 34
Total Time: 2:10:10.23
Average: 26:02.05
5 Rhode Island 115 13 15 22 29 36 38
Total Time: 2:11:56.61
Average: 26:23.33
6 Bryant 139 21 25 30 31 32 35 37
Total Time: 2:12:42.49
Average: 26:32.50
Event 2 Women 5k Run CC
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #120 Van Kleunen, Lucy SO Brown 5:31.0 17:08.27 1
2 #108 Eickhoff, Leah SR Brown 5:36.1 17:24.02 2
3 #107 Davenport, Lydia JR Brown 5:37.3 17:27.96 3
4 #111 Harrington, Lily JR Brown 5:40.7 17:38.50 4
5 #67 Clark, Alicia JR Vermont 5:42.1 17:42.67 5
6 #113 Jones, Abigail SR Brown 5:42.4 17:43.58 6
7 #138 Martin, Ella Unattached 5:44.7 17:50.96
8 #119 Ratcliffe, Megan FR Brown 5:46.6 17:56.84 7
9 #117 O'Neil, Victoria JR Brown 5:48.8 18:03.41 8
10 #79 Rawding, Hilary JR Vermont 5:48.9 18:03.86 9
11 #102 Bornstein, Quinn FR Brown 5:50.4 18:08.51
12 #4 Reynolds, Martha SR Bryant 5:52.1 18:13.88 10
13 #105 Conway, Alexandra SR Brown 5:52.4 18:14.74
14 #115 Mateu, Sophie JR Brown 5:53.5 18:18.07
15 #45 McConnell, Erin SO Dartmouth 5:53.6 18:18.57 11
16 #76 Peirsol, Amber JR Vermont 5:54.1 18:19.92 12
17 #122 Worthy, Taylor SO Brown 5:55.0 18:22.86
18 #43 Jensen, Kennedy FR Dartmouth 5:56.2 18:26.41 13
19 #80 Richer, Julie SO Vermont 5:57.0 18:29.14 14
20 #66 Braceras, Nikki JR Vermont 5:57.7 18:31.33 15
21 #46 O'Neill, Bridget FR Dartmouth 5:58.4 18:33.30 16
22 #123 Yoho, Sarah FR Brown 5:59.6 18:37.21
23 #118 Peabody, Clare FR Brown 6:00.5 18:39.81
24 #110 Harmange, Cecile JR Brown 6:00.8 18:40.79
25 #121 Van Pernis, Alexis FR Brown 6:02.0 18:44.54
26 #41 Grela, Meghan SO Dartmouth 6:02.6 18:46.37 17
27 #5 Rezendes, Staci JR Bryant 6:02.9 18:47.22 18
28 #71 Durand, Sydney SR Vermont 6:03.2 18:48.25 19
29 #11 Walsh, Kara SR Bryant 6:03.9 18:50.38 20
30 #64 Balser, Denali SO Vermont 6:04.6 18:52.67 21
31 #116 Noordam, Jeanine FR Brown 6:04.7 18:52.94
32 #47 Ulrich, Ashley SR Dartmouth 6:05.4 18:55.27 22
33 #77 Peterson, Heidi JR Vermont 6:05.9 18:56.81
34 #109 Feinberg, Joelle FR Brown 6:06.1 18:57.36
35 #65 Boesch-Dining, Smit FR Vermont 6:06.4 18:58.35
36 #40 Flynn, Bridget FR Dartmouth 6:07.8 19:02.49 23
37 #83 Yancey, Colleen FR Vermont 6:09.3 19:07.37
38 #12 Wilmonton, Elizabet FR Bryant 6:10.2 19:10.07 24
39 #103 Braiman, Abigail JR Brown 6:12.4 19:16.91
40 #112 Hebson, Catherine JR Brown 6:13.6 19:20.73
41 #82 Tocco, Natalie SO Vermont 6:14.5 19:23.39
42 #75 Horgan, Emily FR Vermont 6:17.5 19:32.60
43 #101 Beltram, Fiona FR Brown 6:18.0 19:34.14
44 #7 Svensen, Erin JR Bryant 6:18.1 19:34.71 25
45 #2 Lapham, Sarah FR Bryant 6:20.4 19:41.82 26
46 #70 Dissly, Laura FR Vermont 6:21.0 19:43.69
47 #3 McNeil, Emily SO Bryant 6:21.2 19:44.30 27
48 #73 Gish, Margaret FR Vermont 6:22.2 19:47.31
49 #72 Feng, Emily SO Vermont 6:28.7 20:07.59
50 #114 Lomuto, Katie SO Brown 6:31.1 20:14.94
51 #6 Sarza, Brittany JR Bryant 6:32.7 20:19.86
52 #106 Cooke, Luci SO Brown 6:38.0 20:36.42
53 #74 Greenawalt, Emma FR Vermont 6:58.9 21:41.45
54 #78 Pierce, Megan FR Vermont 7:02.4 21:52.16
55 #81 Scott, Heather FR Vermont 7:05.1 22:00.67
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Brown 16 1 2 3 4 6 7 8
Total Time: 1:27:22.33
Average: 17:28.47
2 Vermont 55 5 9 12 14 15 19 21
Total Time: 1:31:06.92
Average: 18:13.39
3 Dartmouth 79 11 13 16 17 22 23
Total Time: 1:32:59.92
Average: 18:35.99
4 Bryant 97 10 18 20 24 25 26 27
Total Time: 1:34:36.26
Average: 18:55.26
Wilbur Race Systems - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
32nd Brown HS Cross Country Invitational - 10/18/2014
Goddard Park, Warwick, Rhode Island
Last Completed Event
Event 9 Girls 4k Run CC Freshmen
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1769 Bridget Higgins 09 Warwick Valley 6:42.5 16:40.19
2 #1044 Sarah Tormey 09 Pembroke 6:52.7 17:05.55
3 #374 Jacqueline Hilbert 09 Farmingdale 6:54.0 17:08.98
4 #1443 Meghan Hund 09 St. Anthony's 6:57.2 17:16.76 1
5 #1009 Talia Crowley 09 Paul D. Schreiber 7:04.1 17:33.94 2
6 #913 Chloe Kikelly 09 Oliver Ames 7:04.2 17:34.19 3
7 #1421 Cate Cappelmann 09 St. Anthony's 7:07.2 17:41.61 4
8 #607 Isabelle Conlon 09 Lenox Memorial 7:08.7 17:45.47
9 #1015 Davida Harris 09 Paul D. Schreiber 7:11.2 17:51.60 5
10 #625 Peggy Yee 09 Lenox Memorial 7:11.3 17:51.94
11 #1026 Jenna Rubens 09 Paul D. Schreiber 7:11.7 17:52.84 6
12 #1021 Natsu Kitahara 09 Paul D. Schreiber 7:16.3 18:04.30 7
13 #1425 Danielle D'Alonzo 09 St. Anthony's 7:20.0 18:13.41 8
14 #1429 Adriena DeMarzo 09 St. Anthony's 7:21.5 18:17.15 9
15 #1813 Selah Vetter 09 Westhampton Beach 7:23.4 18:22.03
16 #157 Cassandra Cosma 7 Center Moriches 7:28.9 18:35.63
17 #1796 Chloe Gaget 09 Westhampton Beach 7:32.0 18:43.39
18 #1810 Olivia Santora 09 Westhampton Beach 7:32.8 18:45.28
19 #904 Kate Duffy 09 Oliver Ames 7:33.3 18:46.49 10
20 #729 Jessica Liu 09 McKee/Staten 7:33.7 18:47.60 11
21 #371 Kayla Donald 09 Farmingdale 7:36.0 18:53.31
22 #1152 Lindsay Shannon 09 Plymouth North 7:36.2 18:53.86
23 #903 Caroline Curran 09 Oliver Ames 7:36.5 18:54.53 12
24 #1454 Victoria Natale 09 St. Anthony's 7:36.8 18:55.37 13
25 #1019 Tori Kesselman 09 Paul D. Schreiber 7:37.4 18:56.72 14
26 #1459 Grace Regan 09 St. Anthony's 7:45.9 19:17.90 15
27 #1023 Jamie Littman 09 Paul D. Schreiber 7:47.3 19:21.29 16
28 #456 Erika Meindl 09 Hampton Bays 7:48.1 19:23.24
29 #737 Ning Ting Ni 09 McKee/Staten 7:49.5 19:26.86 17
30 #1423 Sara Cullen 09 St. Anthony's 7:51.8 19:32.43 18
31 #1446 Encarma Knutson 09 St. Anthony's 7:55.0 19:40.53
32 #658 Brianna Pirro 09 Lynbrook 7:56.5 19:44.25
33 #369 Tea Barnaby 09 Farmingdale 7:57.0 19:45.41
34 #1667 Mary Hayes 09 Taconic 8:02.1 19:58.03 19
35 #1418 Tianna Bueford 09 St. Anthony's 8:03.3 20:01.02
36 #1447 Sophia Kujawski 09 St. Anthony's 8:03.4 20:01.47
37 #1010 Abigail DeReyna 09 Paul D. Schreiber 8:05.4 20:06.32 20
38 #662 Lauren Toy 09 Lynbrook 8:08.6 20:14.23
39 #459 Isabella Romano 09 Hampton Bays 8:09.6 20:16.82
40 #1617 Caraline O'Donnell 09 St. Joseph Hill 8:10.0 20:17.88
41 #375 Sofia Khalek 09 Farmingdale 8:15.0 20:30.31
42 #451 Lilly Griffin 09 Hampton Bays 8:17.1 20:35.44
43 #605 Theresa Carotenuto 09 Lenox Memorial 8:17.9 20:37.34
44 #727 Ilana Dorfman 09 McKee/Staten 8:26.4 20:58.53 21
45 #732 Michelle Maliborsk 09 McKee/Staten 8:26.6 20:58.95 22
46 #1673 Alexis Mazzeo 09 Taconic 8:29.6 21:06.54 23
47 #925 Eileen Saganey 09 Oliver Ames 8:30.9 21:09.64 24
48 #1030 Olivia Chilcott 09 Pembroke 8:31.1 21:10.18
49 #906 Emalyn Duvall 09 Oliver Ames 8:31.3 21:10.81 25
50 #922 Isabelly Pimenta 09 Oliver Ames 8:32.5 21:13.64 26
51 #644 Grace Bellings 09 Lynbrook 8:37.8 21:26.97
52 #1141 Ayva Enos 09 Plymouth North 8:41.6 21:36.21
53 #1014 Saige Gitlin 09 Paul D. Schreiber 8:41.8 21:36.78
54 #1675 Abby Mooney 09 Taconic 8:47.3 21:50.59 27
55 #174 Jamie Slifstein 09 Center Moriches 8:53.2 22:05.05
56 #653 Lauren Hernandez 09 Lynbrook 8:57.4 22:15.70
57 #911 Hailey Gilson 09 Oliver Ames 9:02.1 22:27.24 28
58 #1430 Lauren Dooley 09 St. Anthony's 9:05.2 22:35.11
59 #1585 Antonia Prestine 09 St. Joseph b 9:06.6 22:38.38 29
60 #1582 Brianna Oliva 09 St. Joseph b 9:07.2 22:40.04 30
61 #1666 Ashleigh Fawcett 09 Taconic 9:07.4 22:40.40 31
62 #731 Sara Machrafi 09 McKee/Staten 9:15.6 23:00.83 32
63 #1029 Elizabeth Brown 09 Pembroke 9:17.3 23:05.08
64 #1665 Arianna Evans 09 Taconic 9:18.9 23:09.04 33
65 #1037 Abby Lucas 09 Pembroke 9:24.9 23:23.96
66 #455 Meghan Long 09 Hampton Bays 9:28.9 23:33.88
67 #910 Hannah Gillis 09 Oliver Ames 9:31.0 23:39.10
68 #1576 Sara Gigliotti 09 St. Joseph b 9:34.5 23:47.70 34
69 #901 Nicole Breen 09 Oliver Ames 9:42.2 24:06.98
70 #1570 Nicola Cascio 09 St. Joseph b 9:53.3 24:34.57 35
71 #1577 Madison Jacknow 09 St. Joseph b 9:53.8 24:35.84 36
72 #1573 Anna Dabrowski 09 St. Joseph b 9:54.6 24:37.83 37
73 #623 Gabby Trager 09 Lenox Memorial 10:29.7 26:04.97
74 #1584 Alexandra Petrycze 09 St. Joseph b 12:25.3 30:52.21 38
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Paul D. Schreiber 34 2 5 6 7 14 16 20
Total Time: 1:30:19.40
Average: 18:03.88
2 St. Anthony's 35 1 4 8 9 13 15 18
Total Time: 1:30:24.30
Average: 18:04.86
3 Oliver Ames 74 3 10 12 24 25 26 28
Total Time: 1:37:35.66
Average: 19:31.14
4 McKee/Staten Island Tech 103 11 17 21 22 32
Total Time: 1:43:12.77
Average: 20:38.56
5 Taconic 133 19 23 27 31 33
Total Time: 1:48:44.60
Average: 21:44.92
6 St. Joseph by-the-Sea 164 29 30 34 35 36 37 38
Total Time: 1:58:16.53
Average: 23:39.31
Event 8 Boys 4k Run CC Freshmen
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1751 Danny Ryan 09 Ward Melville 5:38.9 14:02.25 1
2 #1381 Nick Weider 09 Smithtown 5:40.4 14:05.85 2
3 #1749 Connor Riley 09 Ward Melville 5:43.9 14:14.72 3
4 #507 Nuriddin Wise 09 Highland Regional 5:44.5 14:16.18 4
5 #1758 Eric Zulkofske 09 Ward Melville 5:44.7 14:16.67 5
6 #211 Jacob Barber 09 Collegiate School 5:48.4 14:25.90 6
7 #1756 Alex Wiggins 09 Ward Melville 5:48.8 14:26.88 7
8 #1364 Nick Cipolla 09 Smithtown 5:49.2 14:27.94 8
9 #1167 Colin Reynolds 09 Plymouth North 5:49.4 14:28.45 9
10 #851 Jared Henry 09 Monument Mountain 5:50.9 14:32.16
11 #1047 Cameron Anderson 09 Pembroke 5:51.7 14:33.98 10
12 #1371 Alex Martin 09 Smithtown 5:52.2 14:35.23 11
13 #328 Ethan McCormac 09 Eastport-Sou 5:53.3 14:38.12
14 #1743 Josh Meyer 09 Ward Melville 5:54.2 14:40.36 12
15 #508 Ben Woodward 09 Highland Regional 5:54.5 14:41.09 13
16 #1370 Matthew Maidhof 09 Smithtown 5:54.8 14:41.73 14
17 #1684 Drew DeMartino 09 Taconic 5:55.8 14:44.15
18 #396 John Russo 09 Farmingdale 5:56.3 14:45.44
19 #1057 Justin Gaiser 09 Pembroke 5:57.7 14:48.96 15
20 #1373 Harrison Moss 09 Smithtown 5:58.0 14:49.82 16
21 #1114 Eamon McCandless 09 Pittsfield 5:58.3 14:50.43 17
22 #1379 Brandon Vella 09 Smithtown 6:02.0 14:59.63 18
23 #502 Mike Minchak 09 Highland Regional 6:04.1 15:04.86 19
24 #1467 Vincent Bordone St. Anthony's 6:04.2 15:05.15 20
25 #1742 Cameron Kubik 09 Ward Melville 6:06.3 15:10.34 21
26 #1523 Seamus Young 09 St. Anthony's 6:06.9 15:11.76 22
27 #217 Adam Kenet 09 Collegiate School 6:07.1 15:12.26 23
28 #324 Andrew Gallagher 09 Eastport-Sou 6:07.3 15:12.74
29 #1257 Peter Argerakis 09 Sachem East 6:09.1 15:17.33
30 #74 Willy Wright 09 Amherst-Pelham 6:10.7 15:21.33 24
31 #1598 Lucas Lafferty 09 St. Joseph b 6:12.0 15:24.39 25
32 #218 Kami King 09 Collegiate School 6:12.2 15:25.10 26
33 #506 Chris Swack 09 Highland Regional 6:13.4 15:27.99 27
34 #186 William Pettit 8 Center Moriches 6:13.7 15:28.76 28
35 #627 Andrew Conlon 09 Lenox Memorial 6:14.0 15:29.41
36 #509 Russell Zutell 09 Highland Regional 6:14.5 15:30.68 29
37 #118 Christopher Kellar 09 Bay Shore 6:14.6 15:31.07 30
38 #1204 Ezra Leary 09 Portsmouth 6:14.9 15:31.67 31
39 #1492 Patrick Kutch 09 St. Anthony's 6:15.1 15:32.20 32
40 #68 Peter Treyz 09 Amherst-Pelham 6:18.6 15:40.85 33
41 #59 Owen Price 09 Amherst-Pelham 6:18.9 15:41.57 34
42 #386 Andrew Firmes 09 Farmingdale 6:19.1 15:42.10
43 #1199 Noah Grammit 09 Portsmouth 6:19.7 15:43.76 35
44 #1134 Stephen Taglieri 09 Pittsfield 6:20.1 15:44.74 36
45 #1164 Jack Payton 09 Plymouth North 6:20.6 15:45.76 37
46 #1170 Greg Schranze 09 Plymouth North 6:22.8 15:51.32 38
47 #1263 Timmy Chiu 09 Sachem East 6:24.0 15:54.42
48 #1690 Anthony Hopkins 09 Taconic 6:25.0 15:56.73
49 #332 Joe Pfeffer 09 Eastport-Sou 6:25.6 15:58.27
50 #504 Will Samalonis 09 Highland Regional 6:26.6 16:00.78 39
51 #747 Kurtis Chan 09 McKee/Staten 6:27.1 16:02.11
52 #181 Michael Koscinski 7 Center Moriches 6:28.4 16:05.30 40
53 #1332 Joe Godfrey 09 Shoreham-Wad 6:29.4 16:07.70
54 #1105 Anthony Gamberdell 09 Pittsfield 6:29.7 16:08.46 41
55 #1746 Lukas Parbst 09 Ward Melville 6:30.2 16:09.83 42
56 #854 Scott Larocelle 09 Monument Mountain 6:30.6 16:10.68
57 #116 Alex Gartland 09 Bay Shore 6:31.1 16:11.98 43
58 #1836 Chieffo Tyler 09 Westhampton Beach 6:32.4 16:15.26
59 #223 Nicholas Monaco 09 Collegiate School 6:32.7 16:15.88 44
60 #1136 Paul Wales 09 Pittsfield 6:33.4 16:17.64 45
61 #1490 Nicholas Jensen 09 St. Anthony's 6:33.6 16:18.24 46
62 #1131 Mitchell Stechmann 09 Pittsfield 6:33.8 16:18.67 47
63 #66 Leif Stevens 09 Amherst-Pelham 6:35.8 16:23.60 48
64 #1470 Nicholas Avery 09 St. Anthony's 6:37.1 16:26.95 49
65 #1498 Jack McGorry 09 St. Anthony's 6:37.5 16:27.99 50
66 #112 Carlos Espinal 09 Bay Shore 6:37.8 16:28.64 51
67 #188 Joshua Schmidt 8 Center Moriches 6:40.3 16:34.86 52
68 #469 Conor Fleming 09 Hampton Bays 6:41.7 16:38.20 53
69 #1499 Christopher Mendoz 09 St. Anthony's 6:42.3 16:39.74 54
70 #1049 Colton Cappa 09 Pembroke 6:42.4 16:40.08 55
71 #1601 John Merlino 09 St. Joseph b 6:43.6 16:43.00 56
72 #1124 Noah Powell 09 Pittsfield 6:44.2 16:44.62 57
73 #1132 Brett Steinmann 09 Pittsfield 6:44.4 16:45.00 58
74 #1128 Noah Santos 09 Pittsfield 6:47.9 16:53.71
75 #1053 Coleman Earner 09 Pembroke 6:48.3 16:54.68 59
76 #1069 Nick Palmer 09 Pembroke 6:48.6 16:55.45 60
77 #1833 Ben Skorobohaty 09 Westhampton Beach 6:48.9 16:56.14
78 #1129 Adam Shepardson 09 Pittsfield 6:49.7 16:58.13
79 #471 Patrick Gilbert 09 Hampton Bays 6:51.6 17:02.91 61
80 #109 Joshua de Coteau 09 Bay Shore 6:54.0 17:08.77 62
81 #774 Nick Nuccio 09 McKee/Staten 6:54.4 17:09.95
82 #72 Josh Wilkinson 09 Amherst-Pelham 6:55.1 17:11.67 63
83 #1815 Frankie Cooper 09 Westhampton Beach 6:55.3 17:12.23
84 #104 Rudy Caligure 09 Bay Shore 6:55.5 17:12.59 64
85 #106 Joseph Corrado 09 Bay Shore 6:55.7 17:13.12 65
86 #111 Grant Dollmann 09 Bay Shore 6:57.0 17:16.45 66
87 #64 Bradley Sherwood 09 Amherst-Pelham 6:57.3 17:17.20 67
88 #219 Marco Mangiaracina 09 Collegiate School 6:58.4 17:19.92 68
89 #41 Lee Borrell 09 Amherst-Pelham 6:58.8 17:20.87 69
90 #180 Jack Kelly 7 Center Moriches 7:00.2 17:24.34 70
91 #178 Daniel Gross 09 Center Moriches 7:00.4 17:24.82 71
92 #1203 Martin Lasky 09 Portsmouth 7:04.0 17:33.73 72
93 #1205 John Marion 09 Portsmouth 7:05.9 17:38.37 73
94 #1070 Ethan Rankin 09 Pembroke 7:06.4 17:39.61 74
95 #105 Christian Coolbaug 09 Bay Shore 7:07.2 17:41.71
96 #60 Gabe Randall 09 Amherst-Pelham 7:07.4 17:42.28
97 #1338 Harry Mikros 09 Shoreham-Wad 7:07.9 17:43.47
98 #460 Joseph Algieri 09 Hampton Bays 7:08.3 17:44.35 75
99 #1133 Matt Swanson 09 Pittsfield 7:09.5 17:47.40
100 #1173 Jeremy Taylor 09 Plymouth North 7:10.9 17:50.96 76
101 #1101 Noah Beckwith 09 Pittsfield 7:12.5 17:54.80
102 #687 Michael Schwartz 09 Lynbrook 7:13.7 17:57.82
103 #102 Thomas Caligiuri 09 Bay Shore 7:16.9 18:05.91
104 #1207 Matt Nordhill 09 Portsmouth 7:18.7 18:10.34 77
105 #953 John MacAdam 09 Oliver Ames 7:20.7 18:15.18
106 #790 Allen Zhou 09 McKee/Staten 7:21.2 18:16.43
107 #1595 Garret Hughes 09 St. Joseph b 7:22.2 18:18.99 78
108 #938 Jack Dore 09 Oliver Ames 7:22.3 18:19.32
109 #99 Nicholas Arcuri 09 Bay Shore 7:23.4 18:21.96
110 #1590 Paul Caicazza 09 St. Joseph b 7:24.2 18:24.02 79
111 #465 Daniel Dimijian 09 Hampton Bays 7:26.4 18:29.44 80
112 #463 Ryan Caffrey 09 Hampton Bays 7:27.8 18:33.02 81
113 #470 Tyler Gaffney 09 Hampton Bays 7:29.5 18:37.23 82
114 #1702 Garrett Wells 09 Taconic 7:32.8 18:45.22
115 #473 Sage McMorris 09 Hampton Bays 7:33.3 18:46.63 83
116 #1048 Keith Brash 09 Pembroke 7:33.6 18:47.44 84
117 #124 Tim Roberts 09 Bay Shore 7:33.8 18:47.80
118 #1171 Stephen Seslar 09 Plymouth North 7:36.0 18:53.29 85
119 #1593 Michael DiSanto 09 St. Joseph b 7:40.0 19:03.29 86
120 #633 Noah Hochfelder 09 Lenox Memorial 7:42.7 19:10.00
121 #1607 Stephen Sasala 09 St. Joseph b 7:45.8 19:17.53 87
122 #1071 Connor Roth 09 Pembroke 7:46.0 19:18.24
123 #959 Cameron O'Neill 09 Oliver Ames 7:50.7 19:29.71
124 #676 Brian Gomberg 09 Lynbrook 7:52.4 19:34.03
125 #1192 Ryan Borg 09 Portsmouth 8:02.0 19:57.97 88
126 #1060 Budak Justin 09 Pembroke 8:02.3 19:58.71
127 #966 Luke Wilson 09 Oliver Ames 8:02.5 19:59.19
128 #674 Sam Geanacopoulos 09 Lynbrook 8:31.1 21:10.17
129 #65 Nick Staros 09 Amherst-Pelham 8:37.4 21:25.81
130 #1327 Ryan Doolan 09 Shoreham-Wad 8:59.2 22:20.02
131 #1066 John McCarthy 09 Pembroke 9:05.3 22:35.14
132 #1834 Mathew Stallow 09 Westhampton Beach 9:46.7 24:18.25
133 #1109 James Koremann 09 Pittsfield 9:52.6 24:32.78
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Ward Melville 28 1 3 5 7 12 21 42
Total Time: 1:11:40.88
Average: 14:20.18
2 Smithtown 51 2 8 11 14 16 18
Total Time: 1:12:40.57
Average: 14:32.12
3 Highland Regional 92 4 13 19 27 29 39
Total Time: 1:15:00.80
Average: 15:00.16
4 Collegiate School 167 6 23 26 44 68
Total Time: 1:18:39.06
Average: 15:43.82
5 St. Anthony's 169 20 22 32 46 49 50 54
Total Time: 1:18:34.30
Average: 15:42.86
6 Pittsfield 186 17 36 41 45 47 57 58
Total Time: 1:19:19.94
Average: 15:51.99
7 Pembroke 199 10 15 55 59 60 74 84
Total Time: 1:19:53.15
Average: 15:58.63
8 Amherst-Pelham 202 24 33 34 48 63 67 69
Total Time: 1:20:19.02
Average: 16:03.81
9 Plymouth North 245 9 37 38 76 85
Total Time: 1:22:49.78
Average: 16:33.96
10 Bay Shore 250 30 43 51 62 64 65 66
Total Time: 1:22:33.05
Average: 16:30.61
11 Center Moriches 261 28 40 52 70 71
Total Time: 1:22:58.08
Average: 16:35.62
12 Portsmouth 288 31 35 72 73 77 88
Total Time: 1:24:37.87
Average: 16:55.58
13 St. Joseph by-the-Sea 324 25 56 78 79 86 87
Total Time: 1:27:53.69
Average: 17:34.74
14 Hampton Bays 350 53 61 75 80 81 82 83
Total Time: 1:28:27.92
Average: 17:41.59
Event 11 Girls 5k Run CC JV D1
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #482 Guerra Isabella 10 Harborfields 6:45.4 20:59.31
2 #1302 Christy Capek 11 Shoreham-Wad 6:46.0 21:01.24 1
3 #813 Kiera Lopez 11 Miller Place 6:56.8 21:34.79
4 #1038 Sarah McKenna 10 Pembroke 7:00.1 21:45.15
5 #262 Saida Zerouali 09 Convent of t 7:00.5 21:46.29 2
6 #404 Bailey Griffen 09 Hackley School 7:02.2 21:51.51 3
7 #618 Kate McNinch 10 Lenox Memorial 7:06.2 22:04.02 4
8 #614 Marion Huth 8 Lenox Memorial 7:07.3 22:07.58 5
9 #810 Julia Gianfortone 12 Miller Place 7:10.9 22:18.57
10 #1316 Marianna McCarthy 11 Shoreham-Wad 7:12.4 22:23.21 6
11 #138 Katie Fisher 12 Brearley School 7:15.9 22:34.00 7
12 #1039 Charlotte Nagle 10 Pembroke 7:18.1 22:40.96
13 #603 Lindsay Belair 10 Lenox Memorial 7:19.0 22:43.71 8
14 #1314 Gabriella Massa 11 Shoreham-Wad 7:22.4 22:54.47 9
15 #1308 Carlee Hough 12 Shoreham-Wad 7:23.0 22:56.08 10
16 #969 Catherine Almonte 8 Oyster Bay 7:24.8 23:01.81
17 #814 Caroline Miekley 09 Miller Place 7:25.3 23:03.46
18 #606 Miriam Carry 10 Lenox Memorial 7:28.1 23:11.97 11
19 #1803 Kelsey Jordan 10 Westhampton Beach 7:30.6 23:19.78 12
20 #833 Maeven Broderick 10 Monument Mountain 7:31.9 23:23.72 13
21 #142 Isabella Hartman 09 Brearley School 7:33.8 23:29.74 14
22 #612 Lauren Gamache 8 Lenox Memorial 7:34.3 23:31.28 15
23 #578 Kacey O'Connor 10 Joel Barlow 7:36.8 23:39.17 16
24 #1305 Sahnnon Dowd 10 Shoreham-Wad 7:37.0 23:39.80 17
25 #166 Hannah Monell 11 Center Moriches 7:39.3 23:46.80 18
26 #143 Suzhen Jiang 12 Brearley School 7:40.2 23:49.55 19
27 #1801 Linnick Jenna 12 Westhampton Beach 7:42.7 23:57.34 20
28 #584 Allie Urso 11 Joel Barlow 7:43.5 24:00.03 21
29 #134 Pauline Cochran 09 Brearley School 7:44.1 24:01.63 22
30 #405 Erin Jung 11 Hackley School 7:46.1 24:07.85 23
31 #1301 Caliegh Capek 09 Shoreham-Wad 7:46.9 24:10.56 24
32 #1322 Julia Pase 12 Shoreham-Wad 7:47.8 24:13.22 25
33 #169 Jodie Rementer 11 Center Moriches 7:47.9 24:13.69 26
34 #149 Anna McDonald 10 Brearley School 7:51.4 24:24.35 27
35 #611 Annie Fielding 11 Lenox Memorial 7:51.8 24:25.62 28
36 #401 Emily Dieffenbach 10 Hackley School 7:52.9 24:29.02 29
37 #575 Jessica Lam 10 Joel Barlow 7:53.6 24:31.39 30
38 #1315 Lauren McAuliffe 11 Shoreham-Wad 7:57.2 24:42.36
39 #148 Irene Loewenson 09 Brearley School 7:57.3 24:42.90 31
40 #835 Sophie Cohen 10 Monument Mountain 7:58.6 24:46.93 32
41 #974 Hannah Lopes 8 Oyster Bay 7:59.6 24:49.98
42 #1806 Weinacht Natalie 12 Westhampton Beach 7:59.8 24:50.68 33
43 #841 Haldley Mielke 09 Monument Mountain 8:01.4 24:55.57 34
44 #409 Grace Rubin 09 Hackley School 8:02.0 24:57.23 35
45 #153 Lucy Rinzler-Day 10 Brearley School 8:03.8 25:03.04 36
46 #1077 Carly Browngardt 8 Pierson 8:04.6 25:05.44
47 #570 Caroline Eastus 12 Joel Barlow 8:04.9 25:06.52 37
48 #1317 Alexandra Meli 09 Shoreham-Wad 8:05.3 25:07.59
49 #146 Yumi Kim 11 Brearley School 8:05.7 25:08.89
50 #722 Judith Torres 10 Marymount School 8:06.1 25:10.19
51 #844 Emma Sinkoff 11 Monument Mountain 8:07.0 25:12.93 38
52 #1389 Gabriella Gavalas 11 Southampton 8:07.8 25:15.43
53 #847 Baylee Tavernia 11 Monument Mountain 8:08.4 25:17.34 39
54 #253 Sophia Hedengren 09 Convent of t 8:09.2 25:19.69 40
55 #256 Carmen Laidler 09 Convent of t 8:11.0 25:25.36 41
56 #843 Sofia Schifano 11 Monument Mountain 8:12.8 25:30.83 42
57 #604 Renae Carotenuto 11 Lenox Memorial 8:12.9 25:31.35 43
58 #1310 Maddy Kelly 12 Shoreham-Wad 8:13.2 25:32.06
59 #1086 Catheliya Reed 09 Pierson 8:13.7 25:33.69
60 #159 Katyana Herrera 12 Center Moriches 8:14.0 25:34.65 44
61 #1385 Ashley Aquino 09 Southampton 8:14.8 25:37.04
62 #1670 Anna Leonard 12 Taconic 8:15.5 25:39.24
63 #707 Elizabeth Daly 10 Marymount School 8:16.9 25:43.52
64 #1045 Emma Valeri 10 Pembroke 8:17.0 25:43.94
65 #972 Mikah Covelli 09 Oyster Bay 8:18.7 25:49.37
66 #254 Isabella Jurcisin 11 Convent of t 8:19.8 25:52.69 45
67 #610 Lucy Fasano 10 Lenox Memorial 8:21.7 25:58.48
68 #1392 Iwona Rokosz 11 Southampton 8:23.3 26:03.63
69 #141 Alexandra Hartman 09 Brearley School 8:24.7 26:07.90
70 #161 Alicia Mannerz 10 Center Moriches 8:26.2 26:12.42 46
71 #1812 Lily Vander-Schaaf 10 Westhampton Beach 8:26.7 26:14.20 47
72 #255 Chloe Kallenberg 09 Convent of t 8:31.4 26:28.76 48
73 #838 Savannah Dodge 11 Monument Mountain 8:32.0 26:30.59 49
74 #173 Hannah Slifstein 12 Center Moriches 8:33.0 26:33.66 50
75 #139 Beasie Goddu 09 Brearley School 8:34.7 26:38.88
76 #622 Bella Tisdale 8 Lenox Memorial 8:37.5 26:47.73
77 #171 Haley Saetran 11 Center Moriches 8:39.3 26:53.41 51
78 #609 Isabella Far 7 Lenox Memorial 8:39.7 26:54.49
79 #663 Danielle Tuzzio 12 Lynbrook 8:41.0 26:58.47
80 #1790 Annabelle Bentley 11 Westhampton Beach 8:41.9 27:01.34 52
81 #1668 Paige Hinman 10 Taconic 8:43.3 27:05.71
82 #168 Kayla O'Leary 11 Center Moriches 8:44.2 27:08.53 53
83 #1809 Horbatiuk Olivia 12 Westhampton Beach 8:48.2 27:21.03 54
84 #979 Allison Suttenberg 09 Oyster Bay 8:48.5 27:21.82
85 #1789 Margreat Barr-Forg 11 Westhampton Beach 8:48.6 27:22.25 55
86 #1710 Julia Smith 09 Trevor Day School 8:48.8 27:22.64
87 #416 Lana Tager 11 Hackley School 8:49.2 27:24.11 56
88 #1321 Inger O'Toole 11 Shoreham-Wad 8:50.1 27:26.85
89 #692 Joliz Claudio 09 Martin Luthe 8:54.4 27:40.10
90 #1080 Alaina Goggin 11 Pierson 9:03.0 28:06.98
91 #589 Katy Zhu 10 Joel Barlow 9:04.7 28:12.09 57
92 #1807 Chelsea Nicols 11 Westhampton Beach 9:08.1 28:22.71
93 #411 Madi Schwartz 09 Hackley School 9:09.8 28:27.99 58
94 #840 Madisen Jenny 10 Monument Mountain 9:10.1 28:28.92
95 #579 Julia Silverstein 11 Joel Barlow 9:12.9 28:37.51 59
96 #1304 Meaghan Carroll 10 Shoreham-Wad 9:13.4 28:39.29
97 #1705 Sara Dorzback 09 Trevor Day School 9:15.3 28:45.16
98 #582 Gillian Storey 11 Joel Barlow 9:20.1 28:59.95 60
99 #846 Kiley Subklew 09 Monument Mountain 9:20.6 29:01.58
100 #848 Rachel Zinberg 09 Monument Mountain 9:34.3 29:44.02
101 #144 Caitlin Jones 10 Brearley School 9:42.3 30:09.06
102 #1811 Brandi Spano 11 Westhampton Beach 9:48.2 30:27.19
103 #706 Lauren Cooper 11 Marymount School 10:16.1 31:54.01
104 #165 Paige Monaco 12 Center Moriches 10:22.7 32:14.36
105 #624 Sophie Usow 10 Lenox Memorial 10:26.4 32:26.03
106 #574 Jazmin Jinnah 12 Joel Barlow 10:43.5 33:19.24
107 #646 Tatum Connelly 12 Lynbrook 10:51.4 33:43.80
108 #154 Rachel Rose 10 Brearley School 11:44.9 36:29.86
109 #1669 Brittany Knight 10 Taconic 12:12.8 37:56.67
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shoreham-Wading River 43 1 6 9 10 17 24 25
Total Time: 1:52:54.80
Average: 22:34.96
2 Lenox Memorial 43 4 5 8 11 15 28 43
Total Time: 1:53:38.57
Average: 22:43.72
3 Brearley School 89 7 14 19 22 27 31 36
Total Time: 1:58:19.27
Average: 23:39.86
4 Hackley School 146 3 23 29 35 56 58
Total Time: 2:02:49.72
Average: 24:33.95
5 Monument Mountain 156 13 32 34 38 39 42 49
Total Time: 2:03:36.49
Average: 24:43.30
6 Joel Barlow 161 16 21 30 37 57 59 60
Total Time: 2:05:29.20
Average: 25:05.84
7 Westhampton Beach 164 12 20 33 47 52 54 55
Total Time: 2:05:23.34
Average: 25:04.67
8 Convent of the Sacred Hea 176 2 40 41 45 48
Total Time: 2:04:52.79
Average: 24:58.56
9 Center Moriches 184 18 26 44 46 50 51 53
Total Time: 2:06:21.22
Average: 25:16.25
Event 19 Girls 5k Run CC JV D2
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #301 Dallas Cooley 09 Eastport-Sou 6:25.2 19:56.59 1
2 #885 Paige Leonard 8 Northport 6:27.7 20:04.31 2
3 #1240 Shayna Arrigo 09 Sachem East 6:31.1 20:14.84 3
4 #298 Jordyn Biskup 09 Eastport-Sou 6:33.6 20:22.60 4
5 #1779 Emma Schroh 11 Warwick Valley 6:35.4 20:28.41 5
6 #1765 Kaitlyn Connor 11 Warwick Valley 6:35.8 20:29.65 6
7 #1766 Emily Eder 11 Warwick Valley 6:37.4 20:34.42 7
8 #1256 Kaitlin Veigl 11 Sachem East 6:38.7 20:38.62 8
9 #1255 Rachel Semetsis 11 Sachem East 6:39.3 20:40.51 9
10 #1245 Lauren Harris 10 Sachem East 6:40.0 20:42.56 10
11 #1249 Jillian Manfredi 11 Sachem East 6:42.1 20:49.29 11
12 #1145 Allison Gordon 12 Plymouth North 6:43.2 20:52.56 12
13 #1771 Madeline Hoey 12 Warwick Valley 6:43.4 20:53.22 13
14 #887 Meghan McDonough 12 Northport 6:45.1 20:58.54 14
15 #1246 Brooke Howell 10 Sachem East 6:45.6 21:00.09 15
16 #1780 Lauren Singer 10 Warwick Valley 6:46.8 21:03.79 16
17 #15 Mia Hartl 11 Amherst-Pelham 6:47.0 21:04.30 17
18 #12 Augusta Fricke 09 Amherst-Pelham 6:47.1 21:04.74 18
19 #1776 Grace Rotar 12 Warwick Valley 6:48.6 21:09.38 19
20 #35 Emma Vagedes-Plavc 12 Amherst-Pelham 6:49.5 21:12.10 20
21 #1760 Molly Byrne 11 Warwick Valley 6:50.0 21:13.78 21
22 #921 Basia Osborne 12 Oliver Ames 6:52.1 21:20.06 22
23 #1279 Kaitlyn Goodman 10 Sachem North 6:52.6 21:21.88 23
24 #881 Haley Jacobs 12 Northport 6:55.3 21:30.17 24
25 #892 Caren Shin 10 Northport 6:55.6 21:30.94 25
26 #1444 Alyssa Ison 12 St. Anthony's 6:56.5 21:33.83 26
27 #1343 Rachel Bunk 10 Smithtown 6:56.8 21:34.85 27
28 #314 Cassandra Shore 8 Eastport-Sou 6:59.0 21:41.60 28
29 #1355 Annalyse Sabia 10 Smithtown 6:59.4 21:42.80 29
30 #1288 Brigid Rattiger 12 Sachem North 6:59.8 21:44.12 30
31 #315 Allyson Turbush 8 Eastport-Sou 7:00.0 21:44.81 31
32 #1770 Siobhan Higgins 12 Warwick Valley 7:00.4 21:46.02
33 #6 Lindy Crowley 12 Amherst-Pelham 7:00.8 21:47.11 32
34 #19 Cat Larson 09 Amherst-Pelham 7:01.7 21:50.00 33
35 #738 Dylan St.Lawrence 10 McKee/Staten 7:02.2 21:51.61 34
36 #1344 Jessica Caruso 12 Smithtown 7:02.5 21:52.46 35
37 #88 Elizabeth Keach 11 Bay Shore 7:02.7 21:53.21 36
38 #1356 Nattarika Saengkhu 12 Smithtown 7:03.5 21:55.57 37
39 #1345 Taylor Drost 12 Smithtown 7:03.7 21:56.24 38
40 #28 Maya Sands-Bliss 12 Amherst-Pelham 7:04.0 21:57.13 39
41 #93 Kassidy Metzger 8 Bay Shore 7:04.2 21:57.83 40
42 #891 Sarah Schutzenbach 12 Northport 7:04.7 21:59.37 41
43 #878 Claire Egan 11 Northport 7:06.1 22:03.63 42
44 #1351 Jessica Martin 11 Smithtown 7:06.8 22:05.86 43
45 #875 LauraMae Cocchi 12 Northport 7:07.4 22:07.68 44
46 #24 Neosha Narayanan 09 Amherst-Pelham 7:07.5 22:08.09 45
47 #884 Haylee Kuprianchik 8 Northport 7:09.3 22:13.57
48 #1244 Jamie Fleming 12 Sachem East 7:10.3 22:16.67 46
49 #10 Sophia Fang 09 Amherst-Pelham 7:10.4 22:17.05
50 #2 Fernanda Brena 11 Amherst-Pelham 7:10.5 22:17.52
51 #1762 Alexa Castellano 11 Warwick Valley 7:11.1 22:19.32
52 #1149 Tracey Pettinato 12 Plymouth North 7:11.6 22:20.85 47
53 #880 Elizabeth Hensley 11 Northport 7:12.5 22:23.68
54 #895 Morgan VanDyke 09 Northport 7:12.7 22:24.08
55 #1764 Gabrielle Colandra 10 Warwick Valley 7:12.8 22:24.44
56 #917 Caroline McCarthy 10 Oliver Ames 7:12.9 22:24.83 48
57 #98 Grace Sacco 10 Bay Shore 7:13.5 22:26.81 49
58 #8 Lillian DeSilva-Be 09 Amherst-Pelham 7:14.2 22:28.95
59 #1354 Jamie Romano 12 Smithtown 7:14.9 22:31.18 50
60 #1357 Margaret Scavella 10 Smithtown 7:15.3 22:32.21
61 #902 Brittney Clapp 10 Oliver Ames 7:15.4 22:32.55 51
62 #929 Abby Weintrob 10 Oliver Ames 7:15.5 22:32.91 52
63 #1342 Madeline Amzler 11 Smithtown 7:16.3 22:35.46
64 #270 Madison Gaffney 10 Cumberland 7:16.7 22:36.53 53
65 #1348 Kéla Gelling 12 Smithtown 7:16.8 22:36.99
66 #80 Margaret Barbiero 09 Bay Shore 7:16.9 22:37.41 54
67 #1359 Paige Stoessel 12 Smithtown 7:17.2 22:38.29
68 #879 Taylor Fallacaro 11 Northport 7:17.4 22:38.94
69 #274 Rebecca Khimatian 11 Cumberland 7:17.9 22:40.48 55
70 #739 Natalie Williams 10 McKee/Staten 7:19.3 22:44.72 56
71 #1761 Sarah Carway 10 Warwick Valley 7:20.3 22:47.91
72 #1247 Alanna Laino 12 Sachem East 7:21.1 22:50.30
73 #1349 Valerie Kehoe 11 Smithtown 7:22.1 22:53.31
74 #38 Livvy Weld 11 Amherst-Pelham 7:22.8 22:55.71
75 #1419 Bianca Caceres 12 St. Anthony's 7:23.7 22:58.26 57
76 #280 Madison Soullier 11 Cumberland 7:24.4 23:00.45 58
77 #736 Madha Nawal 10 McKee/Staten 7:26.0 23:05.49 59
78 #278 Gabrielle Salmon 11 Cumberland 7:26.1 23:05.93 60
79 #1275 Giavanna Carr 09 Sachem North 7:26.7 23:07.82 61
80 #1460 Hannah Russ 10 St. Anthony's 7:27.3 23:09.63 62
81 #734 Gianna Marchisella 10 McKee/Staten 7:28.8 23:14.27 63
82 #1144 Hannah Geick 11 Plymouth North 7:29.7 23:16.99 64
83 #724 Sheryl Chen 10 McKee/Staten 7:30.6 23:19.83 65
84 #919 Elisabeth O'Donnel 12 Oliver Ames 7:32.6 23:26.01 66
85 #889 Kayla Murawski 11 Northport 7:33.7 23:29.49
86 #90 Marlee Lopez 10 Bay Shore 7:33.9 23:30.00 67
87 #1453 Veronica Muratore 12 St. Anthony's 7:35.9 23:36.38 68
88 #1150 Diana Riordan 11 Plymouth North 7:36.1 23:37.05 69
89 #1277 Allaura Dashnaw 09 Sachem North 7:36.3 23:37.51 70
90 #1 Maha Awaisi 10 Amherst-Pelham 7:36.5 23:38.12
91 #1273 Nicole Batinsey 09 Sachem North 7:36.8 23:39.11 71
92 #310 Alexa Mosca 09 Eastport-Sou 7:37.4 23:41.00 72
93 #1007 Daniela Carillo 10 Paul D. Schreiber 7:37.7 23:41.92
94 #1427 Jennifer Deery 12 St. Anthony's 7:37.9 23:42.54 73
95 #1027 Arielle Ziv 10 Paul D. Schreiber 7:39.1 23:46.19
96 #1283 Hailey Lynch 10 Sachem North 7:39.3 23:46.85 74
97 #312 Becky Reals 11 Eastport-Sou 7:40.7 23:51.14 75
98 #348 Ashlyn Lasson 10 Exeter 7:41.0 23:52.03
99 #7 Chiara Darnton 09 Amherst-Pelham 7:41.1 23:52.40
100 #5 Juliana Cinner 12 Amherst-Pelham 7:41.2 23:52.91
101 #1286 Cassie Pixler 11 Sachem North 7:42.9 23:57.94 76
102 #1138 Angela Botto 12 Plymouth North 7:43.3 23:59.13 77
103 #1772 Maggie Krasniewicz 10 Warwick Valley 7:43.5 24:00.02
104 #723 Gabby Borodyansky 12 McKee/Staten 7:44.2 24:02.11 78
105 #1281 Emily Leath 11 Sachem North 7:44.3 24:02.47
106 #1153 Alexa Tiemann 11 Plymouth North 7:45.0 24:04.58 79
107 #1426 Marissa D'Alonzo 12 St. Anthony's 7:46.2 24:08.18 80
108 #1241 Jennifer Campbell 12 Sachem East 7:46.9 24:10.56
109 #927 Nicole Strong 12 Oliver Ames 7:47.2 24:11.36 81
110 #16 Audrey Herland 09 Amherst-Pelham 7:47.3 24:11.80
111 #11 Lucy Frasier 12 Amherst-Pelham 7:49.6 24:19.00
112 #1413 Samantha Annunziot 11 St. Anthony's 7:50.6 24:21.99 82
113 #1415 Jenna Bernhardt 11 St. Anthony's 7:50.8 24:22.61
114 #37 Manya Weintraub 10 Amherst-Pelham 7:51.6 24:24.98
115 #269 Ashley Foster 11 Cumberland 7:52.0 24:26.36 83
116 #1548 Patricia McGuinnes 10 St. John the 7:52.8 24:28.77
117 #1350 Christina Macaluso 10 Smithtown 7:53.6 24:31.30
118 #354 Alycia Wilson 12 Exeter 7:54.5 24:34.12
119 #25 Lauren Phillips-Ja 10 Amherst-Pelham 7:54.6 24:34.45
120 #304 Katelyn Davis 11 Eastport-Sou 7:57.3 24:42.92 84
121 #896 Kristen Alexander 12 Oliver Ames 7:58.0 24:44.85 85
122 #281 Samantha Zech 11 Cumberland 7:58.8 24:47.46 86
123 #1546 Stephanie Hahn 10 St. John the 8:00.4 24:52.53
124 #1773 Katherine Orlowski 12 Warwick Valley 8:01.5 24:55.90
125 #21 Delia McHale 10 Amherst-Pelham 8:02.2 24:58.01
126 #1151 Emily Seslar 11 Plymouth North 8:03.1 25:00.90 87
127 #1448 Grace Marino 12 St. Anthony's 8:05.5 25:08.34
128 #1284 Kaitlin Martins 11 Sachem North 8:06.0 25:09.90
129 #1456 Juliet Panichella 12 St. Anthony's 8:07.4 25:14.09
130 #1458 Kaitlyn Radesca 09 St. Anthony's 8:08.5 25:17.60
131 #899 Danielle Blelloch 11 Oliver Ames 8:17.7 25:46.22
132 #1011 Emily Epstein 10 Paul D. Schreiber 8:18.0 25:47.03
133 #1439 Elizabeth Gregori 12 St. Anthony's 8:18.1 25:47.39
134 #741 Kimberly Zhong 10 McKee/Staten 8:26.5 26:13.48 88
135 #905 Abigail Duvall 11 Oliver Ames 8:27.6 26:16.88
136 #915 Sarah Leppo 12 Oliver Ames 8:29.3 26:22.35
137 #1768 Chelsea Fox 10 Warwick Valley 8:30.5 26:26.07
138 #302 Corinne Cosentino 09 Eastport-Sou 8:31.0 26:27.52
139 #297 Gabrielle Albanese 09 Eastport-Sou 8:38.4 26:50.34
140 #33 Cornelia Sullivan 12 Amherst-Pelham 8:45.9 27:13.62
141 #897 Isabella Bachman 12 Oliver Ames 8:49.5 27:25.03
142 #32 Sabina Solorzano 10 Amherst-Pelham 8:51.8 27:32.15
143 #84 Kaylie Felsberg 11 Bay Shore 8:53.5 27:37.44 89
144 #1574 Brigid Damitz 11 St. Joseph b 8:55.6 27:44.00
145 #900 Angelina Brandolin 12 Oliver Ames 9:15.6 28:46.18
146 #1018 Karina Katu 10 Paul D. Schreiber 9:23.6 29:10.90
147 #1587 Maura Sullivan 11 St. Joseph b 9:26.3 29:19.36
148 #1449 Melissa Melone 12 St. Anthony's 9:55.2 30:49.15
149 #908 Gianna Ferrini 11 Oliver Ames 9:58.8 31:00.19
150 #89 Samantha Kelly 09 Bay Shore 10:06.6 31:24.50 90
151 #17 Nicole Hill 12 Amherst-Pelham 10:22.0 32:12.47
152 #31 Christine Sherwood 11 Amherst-Pelham 10:22.2 32:12.99
153 #271 Megan Garson 10 Cumberland 10:53.6 33:50.63 91
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Sachem East 41 3 8 9 10 11 15 46
Total Time: 1:43:05.82
Average: 20:37.17
2 Warwick Valley 47 5 6 7 13 16 19 21
Total Time: 1:43:29.49
Average: 20:41.90
3 Northport 106 2 14 24 25 41 42 44
Total Time: 1:46:03.33
Average: 21:12.67
4 Amherst-Pelham 120 17 18 20 32 33 39 45
Total Time: 1:46:58.25
Average: 21:23.65
5 Eastport-South Manor 136 1 4 28 31 72 75 84
Total Time: 1:47:26.60
Average: 21:29.32
6 Smithtown 166 27 29 35 37 38 43 50
Total Time: 1:49:01.92
Average: 21:48.39
7 Oliver Ames 239 22 48 51 52 66 81 85
Total Time: 1:52:16.36
Average: 22:27.28
8 Bay Shore 246 36 40 49 54 67 89 90
Total Time: 1:52:25.26
Average: 22:29.06
9 Sachem North 255 23 30 61 70 71 74 76
Total Time: 1:53:30.44
Average: 22:42.09
10 Plymouth North 269 12 47 64 69 77 79 87
Total Time: 1:54:06.58
Average: 22:49.32
11 McKee/Staten Island Tech 277 34 56 59 63 65 78 88
Total Time: 1:54:15.92
Average: 22:51.19
12 St. Anthony's 286 26 57 62 68 73 80 82
Total Time: 1:55:00.64
Average: 23:00.13
13 Cumberland 309 53 55 58 60 83 86 91
Total Time: 1:55:49.75
Average: 23:09.95
Event 10 Boys 5k Run CC JV D1
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #225 Philip Nielsen 10 Collegiate School 5:41.1 17:39.52 1
2 #234 Aaron Wong 10 Collegiate School 5:43.7 17:47.68 2
3 #626 Raphael Bruno 11 Lenox Memorial 5:44.5 17:50.31 3
4 #222 Ayman Mohammad 12 Collegiate School 5:47.7 18:00.16 4
5 #988 Matt Palczewski 12 Oyster Bay 5:51.6 18:12.15 5
6 #212 Damon Berman 12 Collegiate School 5:52.2 18:14.06 6
7 #512 Needleman Erez 12 HS for Ameri 5:54.6 18:21.59 7
8 #1075 Patrick Spring 10 Pembroke 5:54.8 18:22.20 8
9 #1055 Eric Frisbee 11 Pembroke 5:55.4 18:24.12 9
10 #232 Brennan White 11 Collegiate School 5:56.4 18:27.06 10
11 #491 Eric Radecki 10 Harborfields 5:56.8 18:28.45
12 #992 Paul Vomvas 12 Oyster Bay 5:58.8 18:34.72 11
13 #981 Jack Casey 10 Oyster Bay 6:01.1 18:41.86 12
14 #1130 Noah Shepardson 10 Pittsfield 6:02.1 18:44.93 13
15 #524 Zachary VonReitzen 10 HS for Ameri 6:03.1 18:47.84 14
16 #230 Max Schussler 10 Collegiate School 6:03.5 18:49.15 15
17 #1058 Ben Hoare 10 Pembroke 6:05.5 18:55.56 16
18 #628 David Conlon 12 Lenox Memorial 6:06.6 18:58.72 17
19 #516 Noah Gordon 11 HS for Ameri 6:07.2 19:00.76 18
20 #231 Russell Shepard 12 Collegiate School 6:07.6 19:02.06 19
21 #427 Ben Moskow 09 Hackley School 6:13.2 19:19.34 20
22 #1399 Ted Jennings 10 Southampton 6:15.3 19:25.82 21
23 #517 Noah Jimenez 11 HS for Ameri 6:15.5 19:26.43 22
24 #1335 Sean Halpin 10 Shoreham-Wad 6:15.9 19:27.59 23
25 #861 Luke Boyer SO North Shore 6:16.1 19:28.22
26 #518 Christopher Nestol 10 HS for Ameri 6:16.6 19:30.01 24
27 #1056 Steve Furtney 12 Pembroke 6:17.4 19:32.54 25
28 #519 Isaiah Nieves 12 HS for Ameri 6:17.7 19:33.23 26
29 #420 William Crainer 8 Hackley School 6:17.9 19:33.87 27
30 #1839 Eddie Arnold 10 William Floyd 6:18.2 19:34.87
31 #515 Michael Goldfeld 11 HS for Ameri 6:18.3 19:35.34 28
32 #525 Bram Wolfe 12 HS for Ameri 6:19.0 19:37.35
33 #1076 Evan Stockdale 10 Pembroke 6:19.9 19:40.29 29
34 #1108 Noah Kimball-Dembi 10 Pittsfield 6:20.4 19:41.73 30
35 #1397 Kevin Dexter 12 Southampton 6:20.9 19:43.35 31
36 #1402 Nick Menghini 11 Southampton 6:21.2 19:44.13 32
37 #980 Sam Aquilino 11 Oyster Bay 6:21.5 19:45.14 33
38 #1121 Ian Phair 11 Pittsfield 6:21.7 19:45.86 34
39 #1394 Nick Bontempo 11 Southampton 6:21.9 19:46.42 35
40 #523 James Stinnett 10 HS for Ameri 6:22.4 19:48.09
41 #1117 Ben Meisl 11 Pittsfield 6:22.6 19:48.67 36
42 #538 Antonio Perez 11 HS for Math/Sci/Eng 6:22.8 19:49.23 37
43 #1326 Matt Corona 11 Shoreham-Wad 6:23.9 19:52.54 38
44 #987 Ken McGee 09 Oyster Bay 6:25.4 19:57.37 39
45 #1828 Leland Qua 11 Westhampton Beach 6:26.5 20:00.75 40
46 #1115 Ethan McCandless 11 Pittsfield 6:26.8 20:01.63 41
47 #220 C.J. Mayer 12 Collegiate School 6:27.1 20:02.65
48 #630 Ryan Deets 12 Lenox Memorial 6:27.6 20:04.14 42
49 #478 Gary Tetrault 10 Hampton Bays 6:28.4 20:06.54 43
50 #871 Ryan Tine 12 North Shore 6:30.8 20:14.10
51 #1123 Cam Pope 10 Pittsfield 6:31.0 20:14.72 44
52 #1832 Sam Santora 11 Westhampton Beach 6:31.7 20:16.97 45
53 #1330 Patrick Flannery 10 Shoreham-Wad 6:31.9 20:17.52 46
54 #1113 Jacob Martin 11 Pittsfield 6:32.0 20:17.88 47
55 #1410 Jeffrey Zambrano 10 Southampton 6:32.3 20:18.62 48
56 #559 Mike Messina 10 Island Trees 6:32.5 20:19.21
57 #1683 Jacob Colon 11 Taconic 6:32.6 20:19.49 49
58 #430 Benjamin Renton 10 Hackley School 6:34.1 20:24.26 50
59 #472 Jesse Haynes 10 Hampton Bays 6:35.4 20:28.26 51
60 #1816 Jack DeCaro 12 Westhampton Beach 6:37.2 20:33.92 52
61 #1329 Collin Flannery 10 Shoreham-Wad 6:37.8 20:35.87 53
62 #1691 Mohammed Jadallah 11 Taconic 6:38.1 20:36.83 54
63 #1827 Dan Qua 11 Westhampton Beach 6:38.3 20:37.41 55
64 #1341 James Suarez 12 Shoreham-Wad 6:38.6 20:38.28 56
65 #545 Bin Zhang 10 HS for Math/Sci/Eng 6:41.9 20:48.66 57
66 #1405 Daniel Quezada Pec 10 Southampton 6:42.2 20:49.53 58
67 #1102 Ali Bourzgui 10 Pittsfield 6:42.3 20:49.89
68 #634 Maxime Leger 7 Lenox Memorial 6:42.5 20:50.25 59
69 #433 Ben Susswein 09 Hackley School 6:43.6 20:53.94 60
70 #1731 Jeffrey Van Fleet 12 Wahconah 6:44.0 20:55.12
71 #1681 Jon Bell 12 Taconic 6:44.3 20:56.05 61
72 #1829 Chris Razzano 11 Westhampton Beach 6:44.4 20:56.43 62
73 #1340 Luke Piotrowski 11 Shoreham-Wad 6:46.0 21:01.31 63
74 #537 Kevin Palaguachi 12 HS for Math/Sci/Eng 6:46.4 21:02.58 64
75 #1700 Pat Tierney 12 Taconic 6:47.2 21:05.05 65
76 #1725 Matthew Bourdon 12 Wahconah 6:50.3 21:14.58
77 #668 Nick Christian 10 Lynbrook 6:50.6 21:15.58 66
78 #527 Mubtasim Akhyar 10 HS for Math/Sci/Eng 6:51.7 21:18.95 67
79 #1328 Zack Fisher 11 Shoreham-Wad 6:52.5 21:21.41 68
80 #534 Allan Jung 10 HS for Math/Sci/Eng 6:53.1 21:23.17 69
81 #1209 Liam Petty 11 Portsmouth 6:53.1 21:23.47
82 #1116 Brandon McKinney 10 Pittsfield 6:53.9 21:25.86
83 #1206 Nick McCarthy 10 Portsmouth 6:54.7 21:28.41
84 #556 Nick Escobar 10 Island Trees 6:55.6 21:31.00
85 #1728 Nick Jamrog 12 Wahconah 6:56.0 21:32.20
86 #434 Chris Thompson 10 Hackley School 6:56.5 21:33.75 70
87 #539 Kittitat Powpour 10 HS for Math/Sci/Eng 6:56.7 21:34.48 71
88 #677 Jake Gus 10 Lynbrook 6:57.3 21:36.38 72
89 #631 Ryan DuPont 12 Lenox Memorial 6:58.1 21:38.81 73
90 #560 George Rancon 10 Island Trees 6:59.5 21:43.17
91 #1122 Nikolai Pixley 11 Pittsfield 7:00.2 21:45.47
92 #1693 Evan Kalinowsky 12 Taconic 7:00.8 21:47.24 74
93 #540 Michael Proudnikov 11 HS for Math/Sci/Eng 7:01.1 21:48.32 75
94 #1814 Louis Castro 12 Westhampton Beach 7:01.8 21:50.20 76
95 #1100 lucas yennie 11 Pierson 7:04.5 21:58.63 77
96 #1135 Cam Volastro 11 Pittsfield 7:06.7 22:05.52
97 #852 Eli Jones 11 Monument Mountain 7:06.8 22:05.81
98 #541 Roberto Ramirez 10 HS for Math/Sci/Eng 7:09.4 22:13.84
99 #1091 Alex Mega 11 Pierson 7:09.5 22:14.39 78
100 #1406 Josh Reyes 09 Southampton 7:10.6 22:17.56 79
101 #1097 Max Tadessco 09 Pierson 7:10.7 22:17.94 80
102 #1088 Max Cheng 11 Pierson 7:12.1 22:22.48 81
103 #474 Alex Reimer 11 Hampton Bays 7:13.0 22:25.20 82
104 #544 Koki Shido 10 HS for Math/Sci/Eng 7:15.8 22:33.77
105 #1208 Justin Perry 12 Portsmouth 7:15.9 22:34.22
106 #464 Kevin Dignus 12 Hampton Bays 7:18.5 22:42.29 83
107 #1822 Rob Lochran 12 Westhampton Beach 7:18.7 22:42.73 84
108 #1408 Eric Simioni 11 Southampton 7:20.3 22:47.93
109 #477 Evan Signorelli 11 Hampton Bays 7:20.7 22:49.03 85
110 #1689 Joseph Heath 10 Taconic 7:21.2 22:50.51 86
111 #689 Dan Springsteen 11 Lynbrook 7:21.9 22:52.74 87
112 #543 Vincent Sangpo 10 HS for Math/Sci/Eng 7:22.2 22:53.83
113 #536 Fernando Martinez 11 HS for Math/Sci/Eng 7:24.0 22:59.18
114 #1692 Eric Kalinowsky 10 Taconic 7:24.7 23:01.40 88
115 #1687 Kevyn Harris 11 Taconic 7:26.6 23:07.50
116 #691 Kai Weinkauf 10 Lynbrook 7:29.0 23:14.91 89
117 #1695 Brice Ovitt 12 Taconic 7:32.9 23:27.12
118 #535 Anand Karmaker 10 HS for Math/Sci/Eng 7:34.3 23:31.31
119 #187 Elias Saether 12 Center Moriches 7:36.3 23:37.68
120 #476 Austin Shimer 09 Hampton Bays 7:39.3 23:46.83 90
121 #697 Vincent Pruchric 09 Martin Luthe 7:40.9 23:51.82
122 #686 Harrison Russo 10 Lynbrook 7:41.5 23:53.71 91
123 #179 Richard Harris 12 Center Moriches 7:47.3 24:11.81
124 #1125 Kevin Rayner 11 Pittsfield 7:48.9 24:16.58
125 #425 Connor Larson 09 Hackley School 7:49.1 24:17.27 92
126 #1680 Matt Barry 11 Taconic 7:51.6 24:25.12
127 #435 Ian Wong 09 Hackley School 7:53.6 24:31.26 93
128 #1682 Mike Boc 12 Taconic 7:53.7 24:31.73
129 #671 Brandon Crofts 11 Lynbrook 7:55.0 24:35.54 94
130 #1061 John Kiley 10 Pembroke 7:55.2 24:36.21 95
131 #1074 Tim Scully 10 Pembroke 7:56.3 24:39.55 96
132 #1092 Roy Midence 11 Pierson 7:59.0 24:47.98 97
133 #1818 Ryan Giere 12 Westhampton Beach 7:59.9 24:50.80
134 #1831 Luis Saldierna 12 Westhampton Beach 8:00.3 24:51.98
135 #681 Justin Kreiselman 11 Lynbrook 8:03.0 25:00.45 98
136 #667 Doug Braun 11 Lynbrook 8:09.0 25:19.12
137 #1110 Emery Korte 10 Pittsfield 8:14.4 25:35.96
138 #1096 Jonathan Severance 11 Pierson 8:36.6 26:44.78 99
139 #1087 Alex Browngardt 11 Pierson 8:36.7 26:45.10 100
140 #432 Sachin Shah 09 Hackley School 8:36.9 26:45.72
141 #428 Chris O'Sullivan 09 Hackley School 8:42.9 27:04.60
142 #479 Andrew Zeiser 09 Hampton Bays 8:53.4 27:36.93 101
143 #702 Wong Zammi 09 Martin Luthe 9:00.6 27:59.36
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Collegiate School 23 1 2 4 6 10 15 19
Total Time: 1:30:08.48
Average: 18:01.70
2 HS for American Studies 85 7 14 18 22 24 26 28
Total Time: 1:35:06.63
Average: 19:01.33
3 Pembroke 87 8 9 16 25 29 95 96
Total Time: 1:34:54.71
Average: 18:58.95
4 Oyster Bay 100 5 11 12 33 39
Total Time: 1:35:11.24
Average: 19:02.25
5 Pittsfield 154 13 30 34 36 41 44 47
Total Time: 1:38:02.82
Average: 19:36.57
6 Southampton 167 21 31 32 35 48 58 79
Total Time: 1:38:58.34
Average: 19:47.67
7 Lenox Memorial 194 3 17 42 59 73
Total Time: 1:39:22.23
Average: 19:52.45
8 Shoreham-Wading River 216 23 38 46 53 56 63 68
Total Time: 1:40:51.80
Average: 20:10.36
9 Hackley School 227 20 27 50 60 70 92 93
Total Time: 1:41:45.16
Average: 20:21.04
10 Westhampton Beach 254 40 45 52 55 62 76 84
Total Time: 1:42:25.48
Average: 20:29.10
11 HS for Math/Sci/Eng 294 37 57 64 67 69 71 75
Total Time: 1:44:22.59
Average: 20:52.52
12 Taconic 303 49 54 61 65 74 86 88
Total Time: 1:44:44.66
Average: 20:56.94
13 Hampton Bays 344 43 51 82 83 85 90 101
Total Time: 1:48:31.32
Average: 21:42.27
14 Lynbrook 405 66 72 87 89 91 94 98
Total Time: 1:52:53.32
Average: 22:34.67
15 Pierson 413 77 78 80 81 97 99 100
Total Time: 1:53:41.42
Average: 22:44.29
Event 18 Boys 5k Run CC JV D2
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1480 Matthew Clarke 12 St. Anthony's 5:20.0 16:34.05 1
2 #1488 Alexander Garcia 12 St. Anthony's 5:24.1 16:46.74 2
3 #1473 Eamonn Beers 12 St. Anthony's 5:26.2 16:53.48 3
4 #1259 Ian Carroll 11 Sachem East 5:29.8 17:04.66 4
5 #1365 Gerard Connelly 12 Smithtown 5:30.9 17:07.93 5
6 #1518 Sean Vierling 10 St. Anthony's 5:31.0 17:08.25 6
7 #1843 Matt Fletcher 12 Xaverian Brothers 5:31.1 17:08.55 7
8 #1735 Alex Eletto 12 Ward Melville 5:31.2 17:08.90 8
9 #1264 Rocco Corbisiero 12 Sachem East 5:31.3 17:09.33 9
10 #1755 Matt Viscosi 10 Ward Melville 5:32.2 17:11.86 10
11 #1487 Michael Fiola 12 St. Anthony's 5:32.4 17:12.59 11
12 #1733 Kyle Antonucci 12 Ward Melville 5:33.3 17:15.53 12
13 #1510 Dutch Schultz 10 St. Anthony's 5:34.6 17:19.48 13
14 #784 Christian Weiler 11 McKee/Staten 5:35.8 17:23.13 14
15 #1497 Christopher Martin 10 St. Anthony's 5:36.2 17:24.26 15
16 #1509 Nicholas Schieda 10 St. Anthony's 5:36.9 17:26.69
17 #1266 Dan Dobbins 12 Sachem East 5:38.1 17:30.21 16
18 #1563 Kevin Moss 11 St. John the 5:39.7 17:35.17 17
19 #1555 Peter DeMaio 10 St. John the 5:39.7 17:35.42 18
20 #1752 Rob Sanchez 10 Ward Melville 5:40.6 17:37.98 19
21 #1269 Maximillian Osterb 11 Sachem East 5:41.9 17:42.12 20
22 #1478 Patrick Carroll 12 St. Anthony's 5:42.2 17:43.11
23 #1491 Joseph Keane 12 St. Anthony's 5:43.2 17:46.19
24 #1375 Yahvier Sanchez 11 Smithtown 5:43.3 17:46.59 21
25 #1853 Joe Tzanetos 10 Xaverian Brothers 5:44.8 17:51.25 22
26 #779 Jordan Roy 12 McKee/Staten 5:45.2 17:52.40 23
27 #749 Matt Cori 12 McKee/Staten 5:45.3 17:52.65 24
28 #1757 Dean Zulkofske 11 Ward Melville 5:45.6 17:53.49 25
29 #1362 Matthew Blauvelt 10 Smithtown 5:46.5 17:56.31 26
30 #1296 Jack McCarthy 10 Seton Hall 5:47.0 17:58.09
31 #1552 Declan Brown 10 St. John the 5:47.3 17:58.86 27
32 #71 Kale Wenczel 11 Amherst-Pelham 5:47.4 17:59.19 28
33 #950 Matt Leppo 12 Oliver Ames 5:48.0 18:00.91 29
34 #1295 Kosanovich Malik 10 Seton Hall 5:48.1 18:01.48
35 #781 Omar Toro 10 McKee/Staten 5:49.5 18:05.72 30
36 #1500 Bryan Murphy 10 St. Anthony's 5:49.9 18:06.97
37 #1374 Nick Sabia 12 Smithtown 5:50.2 18:07.82 31
38 #1486 Samuel Dobkowski 10 St. Anthony's 5:50.5 18:08.78
39 #1556 Thomas Folan 10 St. John the 5:51.2 18:11.15 32
40 #1741 Dan Kikel 11 Ward Melville 5:51.8 18:12.85 33
41 #1372 Sean McSweeney 11 Smithtown 5:52.8 18:16.08 34
42 #1505 Matthew Ottomanell 10 St. Anthony's 5:53.1 18:16.92
43 #743 Kavindu Amarasingh 12 McKee/Staten 5:53.4 18:17.82 35
44 #1561 William Madden 10 St. John the 5:53.5 18:18.27 36
45 #744 Nasir Asif 12 McKee/Staten 5:54.6 18:21.44 37
46 #1298 James-Casey Musson 11 Seton Hall 5:54.7 18:21.98
47 #1842 Pat Dolan 12 Xaverian Brothers 5:55.0 18:22.66 38
48 #745 Arber Bakali 11 McKee/Staten 5:55.7 18:24.86 39
49 #1261 Vincent Cavalino 11 Sachem East 5:56.1 18:26.19 40
50 #1378 Matthew Tullow 11 Smithtown 5:57.6 18:30.82 41
51 #1471 Daniel Baez 10 St. Anthony's 5:58.3 18:33.07
52 #1363 Garrett Bracht 12 Smithtown 5:58.6 18:33.92 42
53 #1522 Michael Bertlesmen SR St. Anthony's 5:58.7 18:34.38
54 #335 David Sherlock 11 Eastport-Sou 5:59.1 18:35.55 43
55 #1272 Andrew Polakos 11 Sachem East 6:00.2 18:39.10 44
56 #750 Manuja Desilva 11 McKee/Staten 6:00.9 18:41.25
57 #1562 Stephen Mercado 10 St. John the 6:01.2 18:42.18 45
58 #1840 Alex Buhler 11 Xaverian Brothers 6:01.3 18:42.48 46
59 #125 Ken Rubio 09 Bay Shore 6:01.4 18:42.78 47
60 #1738 Jake Fontanelli 10 Ward Melville 6:01.9 18:44.25 48
61 #122 Ryan Peattie 11 Bay Shore 6:02.6 18:46.29 49
62 #931 John Barrett 10 Oliver Ames 6:03.8 18:50.04 50
63 #935 Dylan DeCosta 10 Oliver Ames 6:04.3 18:51.59 51
64 #397 Nicholas Seyfert 11 Farmingdale 6:04.5 18:52.43 52
65 #755 Jeremy Gomez 11 McKee/Staten 6:04.9 18:53.68
66 #1504 Justin O'Rourke 12 St. Anthony's 6:05.6 18:55.85
67 #769 John Miller 12 McKee/Staten 6:05.8 18:56.25
68 #75 Ciaran Young 11 Amherst-Pelham 6:06.2 18:57.59 53
69 #44 Nathaniel Gabor 11 Amherst-Pelham 6:06.5 18:58.60 54
70 #1291 Chris Fuksman 12 Seton Hall 6:06.6 18:58.88
71 #1844 Jonathan Gordon 10 Xaverian Brothers 6:06.8 18:59.62 55
72 #1745 Brian Monahan 12 Ward Melville 6:07.0 19:00.04
73 #55 Gabe Mepham 10 Amherst-Pelham 6:07.9 19:02.89 56
74 #333 Mike Schnall 10 Eastport-Sou 6:08.3 19:04.08 57
75 #70 Zachary Weinberg 12 Amherst-Pelham 6:08.6 19:05.15 58
76 #61 Sam Randall 12 Amherst-Pelham 6:09.1 19:06.75 59
77 #47 Lucas Harrington A 12 Amherst-Pelham 6:09.3 19:07.39 60
78 #383 Christian Capobian 10 Farmingdale 6:09.5 19:07.76 61
79 #382 Michael Browne 10 Farmingdale 6:09.7 19:08.33 62
80 #119 Louis Lourenco 11 Bay Shore 6:10.1 19:09.76 63
81 #936 Thomas Dew 12 Oliver Ames 6:10.9 19:12.16 64
82 #965 Matthew Thibeault 12 Oliver Ames 6:11.1 19:12.72 65
83 #1734 Peter Duffy 11 Ward Melville 6:11.2 19:13.21
84 #54 Edward Larson 12 Amherst-Pelham 6:12.6 19:17.45
85 #330 Rich Olson 11 Eastport-Sou 6:14.1 19:22.16 66
86 #955 Chris Meisner 10 Oliver Ames 6:14.9 19:24.56 67
87 #1608 Matteo Velez 11 St. Joseph b 6:15.0 19:24.96
88 #963 Jake Romaine 10 Oliver Ames 6:15.2 19:25.65 68
89 #46 Reuben Hagen 12 Amherst-Pelham 6:15.4 19:26.21
90 #117 Sam Golembeski 10 Bay Shore 6:15.6 19:26.66 69
91 #40 Ilan Berkman 12 Amherst-Pelham 6:15.7 19:27.11
92 #323 Tom Feil 11 Eastport-Sou 6:16.9 19:30.76 70
93 #932 Sam Barrett 10 Oliver Ames 6:17.2 19:31.70
94 #954 Alex McAuliffe 10 Oliver Ames 6:17.7 19:33.25
95 #764 Danny Ma 12 McKee/Staten 6:17.8 19:33.58
96 #1262 Mike Ceccarini 11 Sachem East 6:18.9 19:36.94 71
97 #1848 Ryan Joyce 10 Xaverian Brothers 6:19.6 19:39.11 72
98 #45 Gabriel Gajda 10 Amherst-Pelham 6:19.7 19:39.50
99 #775 Sean Okubo 10 McKee/Staten 6:19.9 19:40.21
100 #752 Reese Ganaway 10 McKee/Staten 6:20.1 19:40.69
101 #39 Nathan Baron Silve 10 Amherst-Pelham 6:21.0 19:43.62
102 #776 Franky Pan 11 McKee/Staten 6:21.4 19:44.77
103 #58 Patrick O'Connell 10 Amherst-Pelham 6:21.9 19:46.51
104 #359 Eren Kalfaoglu 12 Exeter 6:22.1 19:46.89
105 #101 Matthew Boyd 10 Bay Shore 6:22.3 19:47.54 73
106 #1600 Ryan McNamara 11 St. Joseph b 6:22.7 19:48.83
107 #952 Jack Long 11 Oliver Ames 6:22.8 19:49.18
108 #327 Zachary Margiotta 11 Eastport-Sou 6:22.9 19:49.60 74
109 #1565 James Schneider 12 St. John the 6:23.5 19:51.22 75
110 #381 Alex Blanco 10 Farmingdale 6:24.3 19:53.77 76
111 #1163 Tommy Nguyen 10 Plymouth North 6:24.9 19:55.77
112 #934 Robert Daly 12 Oliver Ames 6:25.8 19:58.46
113 #945 Colin Hershlag 10 Oliver Ames 6:26.5 20:00.78
114 #949 Connor LaBrosse 12 Oliver Ames 6:26.6 20:01.06
115 #338 Chris Tapia 11 Eastport-Sou 6:27.3 20:03.23 77
116 #113 Fabio Espinal 11 Bay Shore 6:29.0 20:08.34 78
117 #1841 Joe Crognale 12 Xaverian Brothers 6:29.3 20:09.25 79
118 #1158 Reilly Darling 10 Plymouth North 6:29.5 20:09.86
119 #387 Cesar Herrera-Camp 10 Farmingdale 6:30.0 20:11.45 80
120 #1606 Rob Ruszkowski 11 St. Joseph b 6:30.8 20:14.03
121 #1161 Nick Marinos 10 Plymouth North 6:30.9 20:14.40
122 #967 Daniel Winters 10 Oliver Ames 6:32.5 20:19.31
123 #392 Anthony Pizzarelli 10 Farmingdale 6:34.0 20:23.91 81
124 #1554 Liam Costa 10 St. John the 6:34.3 20:24.99
125 #1610 Nick Wenstrom 11 St. Joseph b 6:34.7 20:26.04
126 #48 Max Hopley 10 Amherst-Pelham 6:36.0 20:30.06
127 #787 Jefferson Xu 11 McKee/Staten 6:37.3 20:34.28
128 #783 Ben Watson 11 McKee/Staten 6:37.5 20:34.96
129 #1558 James Keogh 11 St. John the 6:38.3 20:37.34
130 #360 wes L'Italien 12 Exeter 6:38.7 20:38.60
131 #939 Dan Fiedorczyk 10 Oliver Ames 6:39.2 20:40.23
132 #389 Phillip Iaccorino 12 Farmingdale 6:41.4 20:46.99 82
133 #42 Liam Brodigan 12 Amherst-Pelham 6:41.5 20:47.30
134 #956 Alex Foote Oliver Ames 6:42.1 20:49.27
135 #395 Daniel Rodriguez 11 Farmingdale 6:43.8 20:54.35
136 #748 Richard Cheung 10 McKee/Staten 6:44.8 20:57.58
137 #49 Hunter Juras 10 Amherst-Pelham 6:45.9 21:00.85
138 #1166 Payton Reifeiss 10 Plymouth North 6:49.0 21:10.65
139 #763 Angus Ma 11 McKee/Staten 6:49.3 21:11.37
140 #52 Noah Kayser-Hirsh 12 Amherst-Pelham 6:50.3 21:14.49
141 #317 Dan Arthur 11 Eastport-Sou 6:52.0 21:19.93 83
142 #120 James Noslonski 10 Bay Shore 6:56.7 21:34.47 84
143 #100 Stephen Balsamo 10 Bay Shore 6:56.8 21:34.73
144 #62 Ben Ryan 10 Amherst-Pelham 6:57.8 21:38.03
145 #947 P.J. Keefe 10 Oliver Ames 6:58.7 21:40.59
146 #946 Ben Jennings 12 Oliver Ames 6:59.2 21:42.39
147 #944 Jared Harney 10 Oliver Ames 6:59.3 21:42.72
148 #758 Kevin Kerliu 10 McKee/Staten 7:13.3 22:26.04
149 #367 Cole Scott 10 Exeter 7:13.7 22:27.21
150 #110 Joseph DiLegge 11 Bay Shore 7:15.3 22:32.31
151 #384 Anthony Corsi 12 Farmingdale 7:15.4 22:32.58
152 #51 Ian Kaye 10 Amherst-Pelham 7:16.8 22:36.86
153 #114 Gianni Feliciano 10 Bay Shore 7:18.5 22:42.30
154 #67 Benjamin Tan 10 Amherst-Pelham 7:23.1 22:56.57
155 #785 Justin Weiss 11 McKee/Staten 7:23.4 22:57.45
156 #957 Alden Newman 10 Oliver Ames 7:23.6 22:58.22
157 #960 Matthew Petrillo 10 Oliver Ames 7:27.2 23:09.26
158 #788 Eric Young 10 McKee/Staten 7:29.4 23:15.97
159 #331 Ryan O'Reilly 10 Eastport-Sou 7:33.8 23:29.89
160 #951 Preston Long Oliver Ames 8:09.3 25:20.04
161 #364 Sam Merritt 10 Exeter 8:17.7 25:46.27
162 #942 Finn Groebe 10 Oliver Ames 8:21.6 25:58.37
163 #943 Danny Hanley 10 Oliver Ames 8:29.0 26:21.34
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Anthony's 23 1 2 3 6 11 13 15
Total Time: 1:24:35.11
Average: 16:55.03
2 Ward Melville 74 8 10 12 19 25 33 48
Total Time: 1:27:07.76
Average: 17:25.56
3 Sachem East 89 4 9 16 20 40 44 71
Total Time: 1:27:52.51
Average: 17:34.51
4 Smithtown 117 5 21 26 31 34 41 42
Total Time: 1:29:14.73
Average: 17:50.95
5 McKee/Staten Island Tech 126 14 23 24 30 35 37 39
Total Time: 1:29:31.72
Average: 17:54.35
6 St. John the Baptist 130 17 18 27 32 36 45 75
Total Time: 1:29:38.87
Average: 17:55.78
7 Xaverian Brothers 168 7 22 38 46 55 72 79
Total Time: 1:31:04.56
Average: 18:12.92
8 Amherst-Pelham 249 28 53 54 56 58 59 60
Total Time: 1:34:03.42
Average: 18:48.69
9 Oliver Ames 259 29 50 51 64 65 67 68
Total Time: 1:34:07.42
Average: 18:49.49
10 Bay Shore 301 47 49 63 69 73 78 84
Total Time: 1:35:53.03
Average: 19:10.61
11 Eastport-South Manor 310 43 57 66 70 74 77 83
Total Time: 1:36:22.15
Average: 19:16.43
12 Farmingdale 331 52 61 62 76 80 81 82
Total Time: 1:37:13.74
Average: 19:26.75
Event 13 Girls 5k Run CC Varsity D1
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1311 Katherine Lee 09 Shoreham-Wad 5:45.4 17:53.09 1
2 #1307 Alexandra Hays 10 Shoreham-Wad 5:58.9 18:34.83 2
3 #247 Paris Calcagnini 10 Convent of t 6:00.4 18:39.57 3
4 #414 Julia Stevenson 11 Hackley School 6:01.4 18:42.56 4
5 #403 Claire Gomba 12 Hackley School 6:04.7 18:53.01 5
6 #156 Nina Zweig 12 Brearley School 6:06.0 18:57.09 6
7 #481 Jamie Grossman 12 Harborfields 6:09.1 19:06.73 7
8 #1320 Kaitlyn Ohrtman 11 Shoreham-Wad 6:09.6 19:08.22 8
9 #1860 Anne McKee Kents Hill School 6:09.7 19:08.50 9
10 #796 Meg Tuthill 11 Mercy 6:18.6 19:36.24 10
11 #576 Gabrielle Lemma 12 Joel Barlow 6:20.2 19:41.25 11
12 #1802 Jennifer Jordan 10 Westhampton Beach 6:22.4 19:47.94 12
13 #137 Claire Elliman 11 Brearley School 6:23.8 19:52.17 13
14 #1717 Emma Pettit 11 Trinity School 6:24.4 19:54.14
15 #486 Kathleen Shea 12 Harborfields 6:25.3 19:56.85 14
16 #480 Kerry Gaye 12 Harborfields 6:25.5 19:57.63 15
17 #410 Lindsay Schechter 11 Hackley School 6:29.6 20:10.26 16
18 #192 Shannon McAndrew 12 Chicopee 6:30.0 20:11.65
19 #257 Julia Larson 09 Convent of t 6:30.7 20:13.64 17
20 #1323 Lexie Smith 8 Shoreham-Wad 6:30.9 20:14.44 18
21 #1706 Michelle Flesaker 10 Trevor Day School 6:31.5 20:16.27
22 #1177 Gabrielle Doran 12 Poly Prep Co 6:32.1 20:17.98 19
23 #406 Greer Levin 12 Hackley School 6:34.0 20:23.89 20
24 #1083 Hannah Jungck 11 Pierson 6:34.3 20:24.97 21
25 #1859 Kate McKee Kents Hill School 6:35.0 20:27.16 22
26 #971 Linda Cameron 12 Oyster Bay 6:35.4 20:28.40 23
27 #1082 Caroline Jungck 8 Pierson 6:36.7 20:32.23 24
28 #400 Camille Butterfiel 10 Hackley School 6:37.2 20:33.78 25
29 #485 Katie Paul 11 Harborfields 6:37.3 20:34.24 26
30 #1306 Amanda Dwyer 10 Shoreham-Wad 6:37.4 20:34.55 27
31 #976 Maggie McNamara 8 Oyster Bay 6:37.5 20:34.91 28
32 #795 Devyn O'Brien 10 Mercy 6:37.8 20:35.72 29
33 #1793 Kaithlyn Brierton 10 Westhampton Beach 6:38.9 20:39.07 30
34 #1611 Jill Baldassarre 12 St. Joseph Hill 6:42.4 20:50.05 31
35 #973 Elina Leandrou 8 Oyster Bay 6:43.1 20:52.21 32
36 #251 Roxanne Harris 10 Convent of t 6:44.0 20:55.12 33
37 #842 Meryl Phair 10 Monument Mountain 6:44.1 20:55.43 34
38 #1303 Payton Capes 10 Shoreham-Wad 6:44.2 20:55.72 35
39 #583 Sophie Theron 12 Joel Barlow 6:45.4 20:59.38 36
40 #164 Diana Monaco 12 Center Moriches 6:46.3 21:02.08 37
41 #150 Maddie Palden 09 Brearley School 6:46.4 21:02.51 38
42 #412 Laura Seebacher 11 Hackley School 6:46.5 21:02.84 39
43 #566 Dane Ceva 12 Joel Barlow 6:46.9 21:04.09 40
44 #1704 Carson Brisk 11 Trevor Day School 6:47.4 21:05.48
45 #258 Alienor Manteau 09 Convent of t 6:48.2 21:08.05 41
46 #1797 Grace Gilbakain 11 Westhampton Beach 6:48.3 21:08.38 42
47 #135 Allegra Colman 10 Brearley School 6:48.9 21:10.16 43
48 #792 Kaitlyn Butterfiel 10 Mercy 6:49.1 21:10.98 44
49 #484 Michelle Murray 10 Harborfields 6:50.3 21:14.53 45
50 #1384 Lumei Abatangelo 10 Southampton 6:50.5 21:15.38
51 #970 Laura Angelone 10 Oyster Bay 6:51.0 21:16.88 46
52 #483 Elizabeth Larkin 11 Harborfields 6:51.6 21:18.56 47
53 #1612 Sara Carney 11 St. Joseph Hill 6:52.1 21:20.18 48
54 #1181 Ava O'Mara 10 Poly Prep Co 6:52.7 21:21.94 49
55 #550 Cara Duffy 7 Island Trees 6:52.9 21:22.62 50
56 #152 Amrita Ramamurthy 12 Brearley School 6:53.8 21:25.34 51
57 #1179 Katherine Kenny 8 Poly Prep Co 6:55.1 21:29.41 52
58 #577 Maia Lemma 12 Joel Barlow 6:55.3 21:30.24 53
59 #526 Michelle Lee 11 HS for Math/Sci/Eng 6:56.0 21:32.33
60 #1799 Reilly Gwinn 10 Westhampton Beach 6:58.0 21:38.64 54
61 #172 Julia Schaefer 09 Center Moriches 7:00.7 21:46.98 55
62 #1084 Phoebe Miller 09 Pierson 7:01.8 21:50.32 56
63 #837 Kayla Dillon 11 Monument Mountain 7:02.6 21:52.93 57
64 #1383 Michele Abantangel 12 Southampton 7:02.8 21:53.30
65 #1079 Arlena Burns 11 Pierson 7:05.1 22:00.75 58
66 #704 Eliza Baker 10 Marymount School 7:05.4 22:01.45 59
67 #1621 Madeline Sturm 12 St. Paul Catholic 7:05.5 22:01.79
68 #553 Catherine Zamroz 10 Island Trees 7:05.6 22:02.13 60
69 #167 Megan Noonan 09 Center Moriches 7:05.8 22:02.83 61
70 #193 Mary Nahorniak 12 Chicopee 7:06.7 22:05.49
71 #597 Ava Martin 8 Lee High 7:07.1 22:06.75 62
72 #1855 Yui Miyamoto Kents Hill School 7:07.4 22:07.88 63
73 #487 Natalie Troy 10 Harborfields 7:07.5 22:08.16 64
74 #399 Callye Bolster 12 Hackley School 7:09.2 22:13.23 65
75 #1858 Leila Alfaro 18 Kents Hill School 7:09.5 22:14.42 66
76 #588 Abbie Winter 12 Joel Barlow 7:09.9 22:15.37 67
77 #569 Mia DiScipio 12 Joel Barlow 7:10.0 22:15.68 68
78 #1857 Aimee Sala Kents Hill School 7:11.2 22:19.65 69
79 #1856 Izzy Charland Kents Hill School 7:11.4 22:20.07 70
80 #1391 Riplee Mercer 8 Southampton 7:11.5 22:20.46
81 #551 Brittany Jenkofsky 10 Island Trees 7:12.6 22:23.81 71
82 #1300 Rose Andrews 12 Shoreham-Wad 7:13.1 22:25.47 72
83 #1620 Stephanie Speaker 11 St. Paul Catholic 7:13.3 22:25.99
84 #831 Jordan Begley 12 Monument Mountain 7:13.4 22:26.24 73
85 #793 Sarah Dern 09 Mercy 7:13.7 22:27.23 74
86 #978 Ann Lee Sadocha 11 Oyster Bay 7:14.0 22:28.33 75
87 #147 Jessica Lai 11 Brearley School 7:14.3 22:29.16 76
88 #249 Caitlin Ervine 11 Convent of t 7:14.7 22:30.44 77
89 #977 Bella Pace 10 Oyster Bay 7:14.9 22:31.00 78
90 #1798 Bryanna Gristina 11 Westhampton Beach 7:15.3 22:32.21 79
91 #1625 Haley Howarth 10 St. Raphael 7:15.5 22:32.76
92 #1804 Klima Katherine 11 Westhampton Beach 7:15.7 22:33.44 80
93 #1672 Karli Manship 11 Taconic 7:17.3 22:38.37 81
94 #719 Katie O'Sullivan 11 Marymount School 7:17.4 22:38.95 82
95 #1719 Kat Bruce 10 Wahconah 7:17.5 22:39.20 83
96 #586 Lizzie West 11 Joel Barlow 7:17.9 22:40.33 84
97 #546 Angela Brocco 12 Island Trees 7:19.5 22:45.31 85
98 #458 Christina Pasca 10 Hampton Bays 7:20.1 22:47.27 86
99 #721 Serina Spence 09 Marymount School 7:20.4 22:48.02 87
100 #714 Claudia Leitch 12 Marymount School 7:20.9 22:49.64 88
101 #1854 Alice Frisk Kents Hill School 7:21.0 22:49.91 89
102 #163 Alexa McNamara 09 Center Moriches 7:21.5 22:51.70 90
103 #1615 Morgan Harrington 12 St. Joseph Hill 7:21.6 22:52.00 91
104 #834 Hannah Cohen 12 Monument Mountain 7:22.5 22:54.57 92
105 #170 Tamia Rowland 12 Center Moriches 7:22.8 22:55.58 93
106 #160 Abigail Lehr 12 Center Moriches 7:23.2 22:56.79 94
107 #1722 Lindsay Perrea 12 Wahconah 7:23.5 22:57.83 95
108 #1618 Nicole Pietrunti 12 St. Joseph Hill 7:24.7 23:01.61 96
109 #1678 Rachel Tynan 10 Taconic 7:26.4 23:06.79 97
110 #261 Therese Schachner 09 Convent of t 7:27.7 23:10.87 98
111 #845 Eleanor Stewart 12 Monument Mountain 7:27.8 23:11.17 99
112 #1671 Nar Lin 12 Taconic 7:27.9 23:11.54 100
113 #1676 Carli Scolforo 10 Taconic 7:28.0 23:11.89 101
114 #657 Emily Murray 10 Lynbrook 7:29.3 23:15.71 102
115 #549 Leanna Donahue 12 Island Trees 7:30.3 23:18.82 103
116 #1808 Murphy Nora 11 Westhampton Beach 7:30.9 23:20.61 104
117 #794 Grace Hayes 7 Mercy 7:32.1 23:24.40 105
118 #1176 Lily Boyce 11 Poly Prep Co 7:32.2 23:24.69 106
119 #791 Teresa Bellucci 11 Mercy 7:34.0 23:30.46 107
120 #1720 Belle Hauge 11 Wahconah 7:36.3 23:37.47 108
121 #659 Hannah Polokoff 10 Lynbrook 7:39.5 23:47.33 109
122 #720 Dylan Solomon 11 Marymount School 7:42.2 23:55.97 110
123 #1386 Annie Connolly-Spo 11 Southampton 7:43.0 23:58.30
124 #450 Taylor Dunn 12 Hampton Bays 7:44.5 24:02.93 111
125 #718 Caroline O'Sulliva 10 Marymount School 7:45.0 24:04.45 112
126 #665 Cameryn Walsh 11 Lynbrook 7:45.1 24:04.83 113
127 #452 Chloe Haynes 10 Hampton Bays 7:45.5 24:06.27 114
128 #457 Alyssa Ortiz 12 Hampton Bays 7:46.0 24:07.52 115
129 #975 Christina Masiakos 12 Oyster Bay 7:47.5 24:12.18 116
130 #1178 Lucy Foote 12 Poly Prep Co 7:49.2 24:17.74 117
131 #655 Mackenzie Kreit 11 Lynbrook 7:51.0 24:23.29 118
132 #1677 Marliana Trembley 11 Taconic 7:55.3 24:36.41 119
133 #252 Reeno Hashimoto 10 Convent of t 7:55.8 24:38.15 120
134 #454 Stacey Lattim0ore 10 Hampton Bays 7:56.1 24:39.15 121
135 #649 Jillian DiGiorgio 10 Lynbrook 8:01.4 24:55.67 122
136 #1613 Christine Fernande 10 St. Joseph Hill 8:02.3 24:58.44 123
137 #1708 Lillie Marcos 8 Trevor Day School 8:05.5 25:08.32
138 #1724 Kathryn Wells 11 Wahconah 8:06.0 25:09.72 124
139 #1723 Stacey Tutela 12 Wahconah 8:14.1 25:35.10 125
140 #1616 Chelsea McNeeley 12 St. Joseph Hill 8:16.4 25:42.06 126
141 #797 Olivia Valle 09 Mercy 8:18.2 25:47.59 127
142 #593 Bea Blais 09 Lee High 8:18.6 25:49.09 128
143 #599 Siobhan Rodgers 11 Lee High 8:18.8 25:49.60 129
144 #1721 Meghan Moody 12 Wahconah 8:23.0 26:02.54 130
145 #1085 Rose O'Donoghue 11 Pierson 8:23.3 26:03.56 131
146 #596 Meagan Kohlenberge 12 Lee High 8:24.6 26:07.55 132
147 #1614 Meredith Forsyth 12 St. Joseph Hill 8:56.0 27:45.24 133
148 #595 Claudia Cahalan 7 Lee High 9:51.6 30:37.95 134
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shoreham-Wading River 56 1 2 8 18 27 35 72
Total Time: 1:36:25.13
Average: 19:17.03
2 Hackley School 70 4 5 16 20 25 39 65
Total Time: 1:38:43.50
Average: 19:44.70
3 Harborfields 107 7 14 15 26 45 47 64
Total Time: 1:40:49.98
Average: 20:10.00
4 Brearley School 151 6 13 38 43 51 76
Total Time: 1:42:27.27
Average: 20:29.46
5 Convent of the Sacred Hea 171 3 17 33 41 77 98 120
Total Time: 1:43:26.82
Average: 20:41.37
6 Oyster Bay 204 23 28 32 46 75 78 116
Total Time: 1:45:40.73
Average: 21:08.15
7 Joel Barlow 207 11 36 40 53 67 68 84
Total Time: 1:45:30.33
Average: 21:06.07
8 Westhampton Beach 217 12 30 42 54 79 80 104
Total Time: 1:45:46.24
Average: 21:09.25
9 Kents Hill School 229 9 22 63 66 69 70 89
Total Time: 1:46:17.61
Average: 21:15.53
10 Mercy 262 10 29 44 74 105 107 127
Total Time: 1:47:14.57
Average: 21:26.92
11 Pierson 290 21 24 56 58 131
Total Time: 1:50:51.83
Average: 22:10.37
12 Center Moriches 336 37 55 61 90 93 94
Total Time: 1:50:39.17
Average: 22:07.84
13 Poly Prep Country Day 343 19 49 52 106 117
Total Time: 1:50:51.76
Average: 22:10.36
14 Monument Mountain 355 34 57 73 92 99
Total Time: 1:51:20.34
Average: 22:16.07
15 Island Trees 369 50 60 71 85 103
Total Time: 1:51:52.69
Average: 22:22.54
16 St. Joseph Hill 389 31 48 91 96 123 126 133
Total Time: 1:53:02.28
Average: 22:36.46
17 Marymount School 426 59 82 87 88 110 112
Total Time: 1:54:14.03
Average: 22:50.81
18 Taconic 498 81 97 100 101 119
Total Time: 1:56:45.00
Average: 23:21.00
19 Wahconah 535 83 95 108 124 125 130
Total Time: 1:59:59.32
Average: 23:59.87
20 Hampton Bays 547 86 111 114 115 121
Total Time: 1:59:43.14
Average: 23:56.63
21 Lynbrook 564 102 109 113 118 122
Total Time: 2:00:26.83
Average: 24:05.37
22 Lee High 585 62 128 129 132 134
Total Time: 2:10:30.94
Average: 26:06.19
Event 17 Girls 5k Run CC Varsity D2
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1547 Kate McCormack St. John the 6:02.0 18:44.71 1
2 #237 Amanda Chambers 10 Colonie 6:04.8 18:53.18 2
3 #242 Kathryn Tenney 8 Colonie 6:06.9 18:59.73 3
4 #239 Carolyn Pellegrini 12 Colonie 6:07.4 19:01.43 4
5 #1775 Jennie Prial 10 Warwick Valley 6:08.0 19:03.07 5
6 #1360 Gianna Tinto 12 Smithtown 6:08.4 19:04.46 6
7 #97 Jasmin Reyes 11 Bay Shore 6:09.2 19:06.86 7
8 #728 MaryKate Drennan 10 McKee/Staten 6:11.0 19:12.65 8
9 #87 Bridget Kanaley 10 Bay Shore 6:12.5 19:17.08 9
10 #1016 Lucy Hurt 09 Paul D. Schreiber 6:13.5 19:20.20 10
11 #1142 Katie Fisher 10 Plymouth North 6:13.9 19:21.38 11
12 #1450 Gianna Mincone 11 St. Anthony's 6:14.3 19:22.64 12
13 #735 Tiffany Merlinsky 12 McKee/Staten 6:14.7 19:23.86 13
14 #236 Bellame Bower 11 Colonie 6:14.9 19:24.59 14
15 #1416 Shea Bohan 12 St. Anthony's 6:15.0 19:25.01 15
16 #1542 Erin Endres 11 St. John the 6:15.1 19:25.32 16
17 #1759 Danielle Bartolott 10 Warwick Valley 6:15.2 19:25.65 17
18 #438 Yael Golan 12 Half Hollow 6:16.9 19:30.70 18
19 #1352 Eliza Nichols 11 Smithtown 6:17.3 19:32.07 19
20 #1140 Sam Curtin 10 Plymouth North 6:17.6 19:32.91 20
21 #29 Lydia Sawyer 10 Amherst-Pelham 6:18.0 19:34.40 21
22 #1571 Mackenzi Clark 10 St. Joseph b 6:20.1 19:40.77 22
23 #1358 Olivia Shenkman 12 Smithtown 6:20.3 19:41.36 23
24 #1763 Emily Cavanagh 11 Warwick Valley 6:21.3 19:44.41 24
25 #442 Amanda Ribeiro 12 Half Hollow 6:21.5 19:45.16 25
26 #1346 Jaclyn Gallery 10 Smithtown 6:22.3 19:47.62 26
27 #82 Molly Dowd 10 Bay Shore 6:22.6 19:48.71 27
28 #241 Meaghan Podlaski 12 Colonie 6:22.9 19:49.63 28
29 #1146 Sophie Gorton 12 Plymouth North 6:23.1 19:50.15 29
30 #733 Nicole Maliborska 12 McKee/Staten 6:23.3 19:50.62 30
31 #1001 Erin Maud 12 Patchogue-Medford 6:23.9 19:52.71 31
32 #1777 Luaren Rothstein 12 Warwick Valley 6:24.4 19:54.11 32
33 #1774 Bridget Prial 12 Warwick Valley 6:24.6 19:54.86 33
34 #13 Emma Gonzalez 12 Amherst-Pelham 6:25.1 19:56.41 34
35 #1778 Jessica Savarese 11 Warwick Valley 6:25.6 19:57.79 35
36 #20 Hannah Lebowitz 11 Amherst-Pelham 6:29.1 20:08.74 36
37 #1139 Jordan Callahan 11 Plymouth North 6:29.8 20:10.85 37
38 #439 Samantha Hallock 10 Half Hollow 6:30.0 20:11.44 38
39 #1022 Maria Kogan 10 Paul D. Schreiber 6:30.1 20:11.92 39
40 #1545 Emily Fiorillo 10 St. John the 6:30.7 20:13.72 40
41 #240 Samantha Pellegrin 09 Colonie 6:31.2 20:15.29 41
42 #1148 Chaela Hood 12 Plymouth North 6:32.1 20:18.03 42
43 #740 Jenny Yakir 12 McKee/Staten 6:32.4 20:18.98 43
44 #9 Frances Duncan 11 Amherst-Pelham 6:32.5 20:19.36 44
45 #1455 Antonia Palazzolo 12 St. Anthony's 6:32.8 20:20.29 45
46 #4 Ariel Christie 11 Amherst-Pelham 6:33.2 20:21.35 46
47 #94 Ally Peck 11 Bay Shore 6:33.4 20:22.19 47
48 #1143 Leanne Galanek 10 Plymouth North 6:34.4 20:25.36 48
49 #1147 Margot Hoagland 12 Plymouth North 6:35.7 20:29.11 49
50 #1767 Agnes Eigo 11 Warwick Valley 6:36.8 20:32.80 50
51 #1457 Nicole Plkulik 11 St. Anthony's 6:37.2 20:34.00 51
52 #1361 Amanda Tullo 12 Smithtown 6:38.0 20:36.28 52
53 #1543 Kelly Fielder 11 St. John the 6:38.3 20:37.25 53
54 #993 Carly Debono 12 Patchogue-Medford 6:39.5 20:40.97 54
55 #30 Meghan Sharick 11 Amherst-Pelham 6:40.0 20:42.64 55
56 #916 Anna Loewald 10 Oliver Ames 6:40.2 20:43.19 56
57 #1414 Victoria Arena 10 St. Anthony's 6:41.4 20:46.97 57
58 #1214 Gabriella Marcucci 10 Riverhead 6:41.9 20:48.45 58
59 #1551 Guilianna Vullo 10 St. John the 6:42.7 20:51.16 59
60 #1347 Jessica Gallery 12 Smithtown 6:43.1 20:52.24 60
61 #3 Jules Brissette 12 Amherst-Pelham 6:43.4 20:53.26 61
62 #350 Ryanne Murray 11 Exeter 6:44.1 20:55.21
63 #1008 Beatriz Chavarria 10 Paul D. Schreiber 6:44.6 20:56.81 62
64 #725 Rain Cinco 12 McKee/Staten 6:44.8 20:57.68 63
65 #1212 Megan Carrick 11 Riverhead 6:45.4 20:59.36 64
66 #1353 Samantha Papadopou 10 Smithtown 6:47.4 21:05.76 65
67 #1549 Allison Schleier 11 St. John the 6:47.8 21:06.97 66
68 #85 Morgan Flotteron 10 Bay Shore 6:49.1 21:10.86 67
69 #912 Katie Holmberg 12 Oliver Ames 6:49.4 21:11.67 68
70 #924 Katie Reardon 12 Oliver Ames 6:49.7 21:12.60 69
71 #303 Ashlyn Dalton 10 Eastport-Sou 6:51.7 21:19.08 70
72 #1422 Erin Connolly 10 St. Anthony's 6:52.2 21:20.61 71
73 #1025 Carly Perlmutter 10 Paul D. Schreiber 6:52.9 21:22.76 72
74 #1537 Bianca Rey 12 St. Francis Prep 6:53.2 21:23.60 73
75 #926 Erin Sferrazza 11 Oliver Ames 6:53.9 21:25.87 74
76 #1451 Maria Molnar 12 St. Anthony's 6:54.1 21:26.47 75
77 #440 Doyin Ogundiran 12 Half Hollow 6:54.4 21:27.38 76
78 #1581 Kristina Morel 12 St. Joseph b 6:54.6 21:27.86 77
79 #347 Anna Kirby 11 Exeter 6:54.6 21:28.13
80 #341 Shannon Bucklin 10 Exeter 6:54.8 21:28.52
81 #316 Danielle Venturino 11 Eastport-Sou 6:55.9 21:32.16 78
82 #95 Daniela Pinzon 11 Bay Shore 6:56.1 21:32.63 79
83 #923 Jordan Rainville 10 Oliver Ames 6:56.8 21:34.88 80
84 #726 Katie Clark 12 McKee/Staten 6:57.0 21:35.57 81
85 #1642 jane hagemann 11 Susan Wagner 6:58.1 21:38.95 82
86 #1648 vivian tseui 11 Susan Wagner 6:58.7 21:40.67 83
87 #1544 Annie Fiorillo 12 St. John the 6:59.1 21:42.11 84
88 #342 Kelley Foley 09 Exeter 6:59.3 21:42.60
89 #437 Madison Ciuffetell 09 Half Hollow 7:00.4 21:45.88 85
90 #1538 Konstantina Salale 12 St. Francis Prep 7:00.5 21:46.29 86
91 #1536 Christina Prosper 12 St. Francis Prep 7:01.1 21:48.29 87
92 #380 Margaret Valez 12 Farmingdale 7:02.1 21:51.19 88
93 #995 Bianca Delucia 12 Patchogue-Medford 7:02.9 21:53.61 89
94 #1213 Aimee Drexel 09 Riverhead 7:03.0 21:54.15 90
95 #1006 Jenny Aguiar 12 Paul D. Schreiber 7:04.3 21:58.14 91
96 #1216 Olivia Pizzuto 09 Riverhead 7:08.4 22:10.72 92
97 #730 Alaina Lynch 12 McKee/Staten 7:08.7 22:11.75 93
98 #436 Jaclyn Chizner 12 Half Hollow 7:10.6 22:17.83 94
99 #377 Tara Mandel 10 Farmingdale 7:10.9 22:18.63 95
100 #1534 Alyssa Olivieri 10 St. Francis Prep 7:11.7 22:21.15 96
101 #86 Paige Golembeski 12 Bay Shore 7:12.4 22:23.28 97
102 #1218 Meghan VanBommel 11 Riverhead 7:14.0 22:28.11 98
103 #1589 Kristina Wierzbows 10 St. Joseph b 7:14.7 22:30.47 99
104 #1645 emily nicholson 10 Susan Wagner 7:17.4 22:38.91 100
105 #441 Anya Pawar 10 Half Hollow 7:17.5 22:39.17 101
106 #1532 Amanda Hardardt 10 St. Francis Prep 7:18.5 22:42.29 102
107 #376 Julia Maher 12 Farmingdale 7:19.9 22:46.70 103
108 #1644 jody ng 10 Susan Wagner 7:26.0 23:05.68 104
109 #1533 Dora Lombardozzi 10 St. Francis Prep 7:28.2 23:12.37 105
110 #300 Brittany Castoro 12 Eastport-Sou 7:28.5 23:13.19 106
111 #1535 Maria Pellegrino 12 St. Francis Prep 7:31.1 23:21.28 107
112 #306 Kate Happe 10 Eastport-Sou 7:39.7 23:48.04 108
113 #994 Theresa Defilippo 12 Patchogue-Medford 7:40.2 23:49.67 109
114 #308 Taylor Lydell 11 Eastport-Sou 7:40.9 23:51.77 110
115 #1638 sophia cheung 12 Susan Wagner 7:44.7 24:03.63 111
116 #1217 Maurinne Sullivan 12 Riverhead 7:46.2 24:08.24 112
117 #1575 Alexis Diaz 10 St. Joseph b 7:47.6 24:12.59 113
118 #997 martin hannah 09 Patchogue-Medford 7:49.6 24:18.97 114
119 #378 Carly Palermo 10 Farmingdale 7:50.0 24:20.12 115
120 #1637 shannon cahill 10 Susan Wagner 8:03.9 25:03.43 116
121 #1640 dana eldorr 12 Susan Wagner 8:08.1 25:16.36 117
122 #1583 Taylor Palmieri 11 St. Joseph b 8:15.2 25:38.37 118
123 #1578 Lauren Khoury 12 St. Joseph b 8:23.1 26:03.06 119
124 #1215 Isabella Marcucci 12 Riverhead 8:28.7 26:20.45 120
125 #1572 Emily Cosgriff 11 St. Joseph b 8:36.4 26:44.21 121
126 #379 Nicolena Spadalik 10 Farmingdale 8:55.4 27:43.40 122
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Colonie 51 2 3 4 14 28 41
Total Time: 1:36:08.56
Average: 19:13.72
2 Warwick Valley 111 5 17 24 32 33 35 50
Total Time: 1:38:02.10
Average: 19:36.42
3 Smithtown 126 6 19 23 26 52 60 65
Total Time: 1:38:41.79
Average: 19:44.36
4 Plymouth North 139 11 20 29 37 42 48 49
Total Time: 1:39:13.32
Average: 19:50.67
5 Bay Shore 157 7 9 27 47 67 79 97
Total Time: 1:39:45.70
Average: 19:57.14
6 McKee/Staten Island Tech 157 8 13 30 43 63 81 93
Total Time: 1:39:43.79
Average: 19:56.76
7 St. John the Baptist 169 1 16 40 53 59 66 84
Total Time: 1:39:52.16
Average: 19:58.44
8 St. Anthony's 180 12 15 45 51 57 71 75
Total Time: 1:40:28.91
Average: 20:05.79
9 Amherst-Pelham 181 21 34 36 44 46 55 61
Total Time: 1:40:20.26
Average: 20:04.06
10 Half Hollow Hills East 242 18 25 38 76 85 94 101
Total Time: 1:42:40.56
Average: 20:32.12
11 Paul D. Schreiber 274 10 39 62 72 91
Total Time: 1:43:49.84
Average: 20:45.97
12 Oliver Ames 347 56 68 69 74 80
Total Time: 1:46:08.21
Average: 21:13.65
13 Patchogue-Medford 397 31 54 89 109 114
Total Time: 1:50:35.93
Average: 22:07.19
14 Riverhead 402 58 64 90 92 98 112 120
Total Time: 1:48:20.79
Average: 21:40.16
15 St. Joseph by-the-Sea 429 22 77 99 113 118 119 121
Total Time: 1:53:30.06
Average: 22:42.02
16 St. Francis Prep 444 73 86 87 96 102 105 107
Total Time: 1:50:01.62
Average: 22:00.33
17 Eastport-South Manor 472 70 78 106 108 110
Total Time: 1:53:44.24
Average: 22:44.85
18 Susan Wagner 480 82 83 100 104 111 116 117
Total Time: 1:53:07.84
Average: 22:37.57
19 Farmingdale 523 88 95 103 115 122
Total Time: 1:59:00.04
Average: 23:48.01
Event 12 Boys 5k Run CC Varsity D1
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #497 Joshua Clark 11 Highland Regional 5:03.5 15:42.96 1
2 #991 Alex Tosi 11 Oyster Bay 5:09.1 16:00.12 2
3 #1331 Matt Gladysz 12 Shoreham-Wad 5:09.8 16:02.39 3
4 #495 Jack Wilson 12 Harborfields 5:12.0 16:09.20 4
5 #496 Ryan Carroll 12 Highland Regional 5:14.2 16:16.20 5
6 #498 Jose Figueroa 11 Highland Regional 5:14.8 16:18.01 6
7 #462 Nicholas Berglin 12 Hampton Bays 5:14.9 16:18.33 7
8 #492 Ryan Scanlon 12 Harborfields 5:16.9 16:24.39 8
9 #1729 Eric Klem 12 Wahconah 5:17.6 16:26.75 9
10 #1333 Michael Godfrey 11 Shoreham-Wad 5:18.7 16:29.90 10
11 #1698 Matt Rabasco 12 Taconic 5:18.8 16:30.30 11
12 #1396 Spencer Crough 10 Southampton 5:19.1 16:31.28 12
13 #1830 Jack Ryan 10 Westhampton Beach 5:19.3 16:31.77 13
14 #424 Tristan Jung 12 Hackley School 5:21.3 16:38.18 14
15 #828 Tom Schott 10 Miller Place 5:22.5 16:41.95 15
16 #505 Zach Samalonis 11 Highland Regional 5:23.1 16:43.63 16
17 #1398 Sebastian Hunter C 11 Southampton 5:24.5 16:48.01 17
18 #1730 Ryan McMahon 12 Wahconah 5:24.8 16:49.02 18
19 #422 Ross Hoch 12 Hackley School 5:25.0 16:49.51 19
20 #872 Dylan Welch 12 North Shore 5:25.1 16:49.87 20
21 #1201 Patrick Hook 12 Portsmouth 5:28.1 16:59.12 21
22 #493 Derek Smith 12 Harborfields 5:29.5 17:03.61 22
23 #819 Patrick Engel 11 Miller Place 5:29.7 17:04.22 23
24 #1111 Brendan Leary 12 Pittsfield 5:29.9 17:04.88 24
25 #1112 Thomas Lee 11 Pittsfield 5:30.2 17:05.62 25
26 #1409 Kyle Vella 12 Southampton 5:30.7 17:07.28 26
27 #461 Christian Berglin 12 Hampton Bays 5:32.3 17:12.24 27
28 #520 Samuel Reich 11 HS for Ameri 5:32.9 17:14.15 28
29 #426 Frank Medici 12 Hackley School 5:33.3 17:15.34 29
30 #500 Jason Leonardo 11 Highland Regional 5:33.4 17:15.72 30
31 #1400 Ryan McCabe 10 Southampton 5:34.1 17:17.89 31
32 #675 Luke Germanakos 12 Lynbrook 5:34.4 17:18.82 32
33 #1727 Moses Greenspan 12 Wahconah 5:34.5 17:19.16 33
34 #682 Pat Leahy 12 Lynbrook 5:34.6 17:19.51 34
35 #1826 Alex Patricola 12 Westhampton Beach 5:34.7 17:19.80 35
36 #1196 Jake Elmslie 12 Portsmouth 5:34.8 17:20.19 36
37 #863 Nick Lacomba 09 North Shore 5:35.9 17:23.36 37
38 #1732 Michael Wagner 12 Wahconah 5:36.3 17:24.62 38
39 #499 Mike Filippo 10 Highland Regional 5:36.5 17:25.18 39
40 #176 Tyler Cosma 10 Center Moriches 5:36.6 17:25.70 40
41 #860 Peter Dayre 12 North Shore 5:36.8 17:26.24 41
42 #542 Lucian Ramnarase 11 HS for Math/Sci/Eng 5:36.9 17:26.49 42
43 #490 Jake Miller 11 Harborfields 5:37.0 17:26.85 43
44 #514 Robbie Frants 12 HS for Ameri 5:37.1 17:27.31 44
45 #488 Will Butler 12 Harborfields 5:37.7 17:28.96 45
46 #982 Jason Cassella 11 Oyster Bay 5:38.4 17:31.27 46
47 #555 Dan Dmuchowski 12 Island Trees 5:39.2 17:33.74 47
48 #672 Mike Deegan 11 Lynbrook 5:39.7 17:35.28 48
49 #1210 Jackson Reaper 12 Portsmouth 5:39.8 17:35.59 49
50 #601 Sam Harding 11 Lee High 5:39.9 17:35.99
51 #862 Alex Lacomba 11 North Shore 5:40.4 17:37.53 50
52 #990 Steven Sweet 11 Oyster Bay 5:41.5 17:40.86 51
53 #1701 Nick Turner 12 Taconic 5:41.9 17:42.02 52
54 #510 Marcos Anderson 11 HS for Ameri 5:44.1 17:49.09 53
55 #830 Ryan Zipper 12 Miller Place 5:44.5 17:50.22 54
56 #820 Will Finamore 10 Miller Place 5:44.8 17:51.13 55
57 #1106 Hunter Hoag 12 Pittsfield 5:45.2 17:52.21 56
58 #1191 Derrick Simmons 09 Poly Prep Co 5:45.8 17:54.09 57
59 #1103 Noah Casino 11 Pittsfield 5:45.9 17:54.39 58
60 #989 Jack Sherbal 12 Oyster Bay 5:46.2 17:55.42 59
61 #983 Aidan Doxey 10 Oyster Bay 5:46.5 17:56.42 60
62 #1104 Greg Fournier 10 Pittsfield 5:46.6 17:56.68 61
63 #1339 Anthony Peraza 10 Shoreham-Wad 5:46.9 17:57.60 62
64 #189 Trevor Sess 12 Center Moriches 5:47.1 17:58.11 63
65 #494 Kyle Stolba 10 Harborfields 5:47.2 17:58.48 64
66 #418 Henry Brooks 12 Hackley School 5:47.4 17:59.17 65
67 #489 Ryan Dondero 12 Harborfields 5:47.5 17:59.64 66
68 #184 Tony Monaco 10 Center Moriches 5:47.7 18:00.26 67
69 #798 Daniel Dern 11 Mercy 5:48.0 18:01.10
70 #554 Brandon Diaz 11 Island Trees 5:48.1 18:01.45 68
71 #197 Tyler Sturdivent 12 Chicopee 5:49.2 18:04.73
72 #592 Danik Roy 11 Kents Hill School 5:50.1 18:07.64
73 #1190 Harold Rockwell 10 Poly Prep Co 5:50.7 18:09.36 69
74 #183 Joselino Molina 10 Center Moriches 5:51.5 18:11.93 70
75 #1696 Trevor Pelkey 10 Taconic 5:52.1 18:13.71 71
76 #1334 Ryan Groskopf 12 Shoreham-Wad 5:52.3 18:14.38 72
77 #986 Dylan Mavros 12 Oyster Bay 5:52.5 18:15.01 73
78 #821 Anthony Gianforton 10 Miller Place 5:53.1 18:16.88 74
79 #859 Aiden Lewis SR North Shore 5:53.3 18:17.44 75
80 #175 Matt Almont 12 Center Moriches 5:53.6 18:18.36 76
81 #503 Brian Murphy 11 Highland Regional 5:54.0 18:19.73 77
82 #1393 Charlie Bedard 10 Southampton 5:54.3 18:20.70 78
83 #1819 Gerard Gwinn 11 Westhampton Beach 5:54.7 18:21.95 79
84 #591 Alex Lin 12 Kents Hill School 5:55.7 18:24.96
85 #680 Brendan Kelly 11 Lynbrook 5:55.9 18:25.69 80
86 #513 Adam Felsenthal 12 HS for Ameri 5:56.0 18:25.98 81
87 #558 Eugene Lease 12 Island Trees 5:56.1 18:26.32 82
88 #1185 Dennis Henneman 11 Poly Prep Co 5:56.5 18:27.33 83
89 #522 Heymann Sacha 12 HS for Ameri 5:56.6 18:27.92 84
90 #467 Tyler FayConsolo 10 Hampton Bays 5:56.8 18:28.49 85
91 #1821 Roger Llivisaca 12 Westhampton Beach 5:57.0 18:28.95 86
92 #1336 Bailey Jung 11 Shoreham-Wad 5:57.2 18:29.54 87
93 #590 Stuart Cole 12 Kents Hill School 5:57.3 18:29.91
94 #429 Alex Popov 10 Hackley School 5:57.4 18:30.30 88
95 #853 Brendan Kavanaugh 11 Monument Mountain 5:57.5 18:30.70
96 #1337 Anthony Lynch 10 Shoreham-Wad 5:57.7 18:31.08 89
97 #194 Joshua McMullan 10 Chicopee 5:58.4 18:33.32
98 #511 Liam Donohue 11 HS for Ameri 5:58.6 18:34.08 90
99 #1325 Joe Chianese 10 Shoreham-Wad 5:58.7 18:34.42 91
100 #1119 Dylan Northrup 11 Pittsfield 5:58.8 18:34.77 92
101 #423 Will Jones 10 Hackley School 5:59.1 18:35.52 93
102 #529 Austin Carvey 11 HS for Math/Sci/Eng 5:59.7 18:37.37 94
103 #1403 Michael Minogue 11 Southampton 6:00.4 18:39.58 95
104 #531 Prasid Gupta 10 HS for Math/Sci/Eng 6:01.8 18:43.86 96
105 #1820 Khai Henderson 11 Westhampton Beach 6:01.9 18:44.13 97
106 #177 Michael Donegan 8 Center Moriches 6:02.5 18:46.14 98
107 #1714 Evan O'Connor 10 Trevor Day School 6:03.0 18:47.72 99
108 #1697 Tyler Pudlo 11 Taconic 6:03.2 18:48.44 100
109 #1823 Caleb Mason 10 Westhampton Beach 6:04.7 18:53.02 101
110 #1685 Owen Fitzgerald 11 Taconic 6:06.9 18:59.79 102
111 #805 connor white 11 Mercy 6:07.0 19:00.12
112 #1835 Kyle Terry 12 Westhampton Beach 6:07.6 19:01.85 103
113 #185 John O'Neill 09 Center Moriches 6:08.4 19:04.31 104
114 #562 gregory Yee 12 Island Trees 6:08.6 19:05.11 105
115 #1688 Brian Hassett 11 Taconic 6:08.7 19:05.51 106
116 #866 Ethan Lorring 09 North Shore 6:08.9 19:05.90 107
117 #602 Michael Merwin 11 Lee High 6:09.9 19:08.99
118 #1189 Devin Malanaphy 11 Poly Prep Co 6:10.2 19:10.11 108
119 #468 John Ferguson 10 Hampton Bays 6:10.6 19:11.23 109
120 #1094 andrew roberts 11 Pierson 6:10.8 19:11.88 110
121 #1126 Matt Salvie 12 Pittsfield 6:10.9 19:12.12 111
122 #683 Jack Long 10 Lynbrook 6:11.7 19:14.75 112
123 #1622 Jonathan Hylan 12 St. Paul Catholic 6:12.2 19:16.30
124 #1187 Matthew Littleton 11 Poly Prep Co 6:13.1 19:19.01 113
125 #1395 Ricardo Chino 11 Southampton 6:13.8 19:21.21 114
126 #1726 Dan Brainerd 10 Wahconah 6:15.1 19:25.24 115
127 #521 Maxwell Roberts-Pe 12 HS for Ameri 6:15.2 19:25.69 116
128 #1630 Benjamin McDonald 10 St. Raphael 6:17.6 19:32.93
129 #1098 Angelo Toscano 11 Pierson 6:18.5 19:35.73 117
130 #1089 Aidan Crowley 10 Pierson 6:18.9 19:37.00 118
131 #1623 Ryan Mills 12 St. Paul Catholic 6:19.2 19:38.02
132 #1624 Jack Sullivan 12 St. Paul Catholic 6:19.3 19:38.27
133 #532 Sam Harris 11 HS for Math/Sci/Eng 6:19.8 19:39.73 119
134 #475 Daniel Ruiz 10 Hampton Bays 6:20.2 19:41.15 120
135 #1211 Spencer Wallace 10 Portsmouth 6:21.1 19:43.85 121
136 #858 Colin O'Sullivan 09 North Shore 6:21.6 19:45.40 122
137 #419 Chris Chon 11 Hackley School 6:23.2 19:50.50 123
138 #530 Wayne Chim 11 HS for Math/Sci/Eng 6:24.2 19:53.59 124
139 #1711 Taylor Bachelis 12 Trevor Day School 6:24.7 19:55.02 125
140 #701 Nick Uriza 09 Martin Luthe 6:25.3 19:57.02 126
141 #1694 Robert Mottley 11 Taconic 6:25.7 19:58.31 127
142 #690 Jack Sullivan 10 Lynbrook 6:26.0 19:59.09 128
143 #1186 Julien Hinz 09 Poly Prep Co 6:26.4 20:00.38 129
144 #557 Dyhan Gor 11 Island Trees 6:26.6 20:00.89 130
145 #1193 Nic Donahue 10 Portsmouth 6:31.5 20:16.29 131
146 #817 Jake Angelo 09 Miller Place 6:31.6 20:16.58 132
147 #670 Kevin Cribbin 12 Lynbrook 6:31.7 20:16.94 133
148 #1716 Nikolai Potolsky 12 Trevor Day School 6:32.0 20:17.74 134
149 #1188 John Madden 09 Poly Prep Co 6:33.6 20:22.61 135
150 #1712 Henry Bost 12 Trevor Day School 6:35.4 20:28.33 136
151 #1713 Quentin Edens 10 Trevor Day School 6:36.3 20:31.09 137
152 #1197 Tyler Fleig 12 Portsmouth 6:36.4 20:31.58 138
153 #1715 Scott Nass 10 Trevor Day School 6:36.8 20:32.67 139
154 #695 Grant Gerdoslavich 10 Martin Luthe 6:37.8 20:35.80 140
155 #1099 Harrison Yardley 11 Pierson 6:39.5 20:40.91 141
156 #528 Michael Alvin 12 HS for Math/Sci/Eng 6:43.5 20:53.39 142
157 #700 Nathaniel Trunfell 10 Martin Luthe 6:44.9 20:57.74 143
158 #533 Din Islam 11 HS for Math/Sci/Eng 6:44.9 20:57.98 144
159 #1095 Jack Schleicher 10 Pierson 6:54.0 21:26.13 145
160 #1861 Edgar Pattersopn Trevor Day School 7:09.4 22:13.98 146
161 #1198 Isaac Fox 11 Portsmouth 7:09.6 22:14.58 147
162 #698 Consolo Ryangil 10 Martin Luthe 7:11.9 22:21.68 148
163 #1093 Stephen Musnicki 11 Pierson 7:12.1 22:22.41 149
164 #1627 Dylan Brobisky 11 St. Raphael 7:53.3 24:30.44
165 #799 josh gordon 11 Mercy 8:01.3 24:55.19
166 #696 Nate Glosson 12 Martin Luthe 8:12.0 25:28.55 150
167 #693 Esiah Cablack 10 Martin Luthe 8:16.4 25:42.04 151
168 #699 Timothy Soberano 11 Martin Luthe 9:01.4 28:01.79 152
169 #1633 Connor Midgley 09 St. Raphael 9:01.7 28:02.79
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Highland Regional 58 1 5 6 16 30 39 77
Total Time: 1:22:16.52
Average: 16:27.31
2 Harborfields 122 4 8 22 43 45 64 66
Total Time: 1:24:33.01
Average: 16:54.61
3 Southampton 164 12 17 26 31 78 95 114
Total Time: 1:26:05.16
Average: 17:13.04
4 Wahconah 213 9 18 33 38 115
Total Time: 1:27:24.79
Average: 17:28.96
5 Hackley School 215 14 19 29 65 88 93 123
Total Time: 1:27:12.50
Average: 17:26.50
6 Oyster Bay 218 2 46 51 59 60 73
Total Time: 1:27:04.09
Average: 17:24.82
7 Miller Place 221 15 23 54 55 74 132
Total Time: 1:27:44.40
Average: 17:32.88
8 North Shore 223 20 37 41 50 75 107 122
Total Time: 1:27:34.44
Average: 17:30.89
9 Pittsfield 224 24 25 56 58 61 92 111
Total Time: 1:27:53.78
Average: 17:34.76
10 Shoreham-Wading River 234 3 10 62 72 87 89 91
Total Time: 1:27:13.81
Average: 17:26.77
11 HS for American Studies 290 28 44 53 81 84 90 116
Total Time: 1:29:24.45
Average: 17:52.89
12 Lynbrook 306 32 34 48 80 112 128 133
Total Time: 1:29:54.05
Average: 17:58.81
13 Westhampton Beach 310 13 35 79 86 97 101 103
Total Time: 1:29:26.60
Average: 17:53.32
14 Center Moriches 316 40 63 67 70 76 98 104
Total Time: 1:29:54.36
Average: 17:58.88
15 Taconic 336 11 52 71 100 102 106 127
Total Time: 1:30:14.26
Average: 18:02.86
16 Hampton Bays 348 7 27 85 109 120
Total Time: 1:30:51.44
Average: 18:10.29
17 Portsmouth 358 21 36 49 121 131 138 147
Total Time: 1:31:55.04
Average: 18:23.01
18 Poly Prep Country Day 430 57 69 83 108 113 129 135
Total Time: 1:32:59.90
Average: 18:35.98
19 Island Trees 432 47 68 82 105 130
Total Time: 1:33:07.51
Average: 18:37.51
20 HS for Math/Sci/Eng 475 42 94 96 119 124 142 144
Total Time: 1:34:21.04
Average: 18:52.21
21 Trevor Day School 631 99 125 134 136 137 139 146
Total Time: 1:39:59.90
Average: 19:59.98
22 Pierson 631 110 117 118 141 145 149
Total Time: 1:40:31.65
Average: 20:06.33
23 Martin Luther-Maspeth 707 126 140 143 148 150 151 152
Total Time: 1:49:20.79
Average: 21:52.16
Event 16 Boys 5k Run CC Varsity D2
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Ronan O'Shea 12 Archbishop Spalding 5:03.8 15:43.76
2 Luciano Fiore 12 Bay Shore 5:10.3 16:03.94 1
3 Domenic DeAngelis 12 Eastport-Sou 5:11.7 16:08.18 2
4 Rob Guidicipietro 11 St. Joseph b 5:13.3 16:13.38 3
5 Joey Espinoza 12 McKee/Staten 5:13.8 16:14.71 4
6 Hogan Dwyer 12 Seton Hall 5:14.0 16:15.56 5
7 Matthew Whalen 12 Smithtown 5:14.2 16:15.98 6
8 Jeffrey Reyes 11 Bay Shore 5:14.8 16:17.76 7
9 Eric Herrmann 12 Smithtown 5:16.6 16:23.54 8
10 Nicholas Cunha 12 Riverhead 5:17.6 16:26.46 9
11 Chris Tinti 11 St. John the 5:18.5 16:29.38 10
12 Connor Donovan 12 Oliver Ames 5:19.4 16:32.17 11
13 Devin Laudenschlager 11 St. John the 5:19.6 16:32.70 12
14 Sean Kildare 12 St. John the 5:21.6 16:38.95 13
15 Tim Seeberger 12 St. John the 5:22.0 16:40.35 14
16 Marius Sidlauskas 09 Smithtown 5:22.7 16:42.31 15
17 Nick Velez 11 St. Joseph b 5:24.3 16:47.47 16
18 dan McColley 12 Exeter 5:25.4 16:50.85 17
19 Brandon Turbush 11 Eastport-Sou 5:25.7 16:51.74 18
20 Tom Wedge 12 Plymouth North 5:26.5 16:54.32 19
21 Joseph Hunt 11 Farmingdale 5:26.8 16:55.27 20
22 Cameron Pressey 12 Oliver Ames 5:27.0 16:55.90 21
23 Aaron Zigrosser 12 St. John the 5:27.3 16:56.69 22
24 Joe Ranni 12 Deer Park 5:27.6 16:57.59 23
25 Christopher Weider 12 Smithtown 5:28.6 17:00.78 24
26 Boyzok John 11 Smithtown 5:29.0 17:02.04 25
27 Luke Coulter 11 Riverhead 5:29.8 17:04.57 26
28 Carey Browne 12 St. John the 5:30.4 17:06.52 27
29 Michael Grabowski 10 Smithtown 5:30.7 17:07.37 28
30 James O'Brian 11 St. John the 5:31.3 17:09.20 29
31 TJ Giarrusso 11 McKee/Staten 5:31.9 17:10.90 30
32 isaih ruiz 11 Susan Wagner 5:32.1 17:11.51 31
33 Jon Alabre 12 Half Hollow 5:32.4 17:12.49 32
34 Zachary Zolotarevsky 12 Oliver Ames 5:33.6 17:16.41 33
35 Joe Vultaggio 11 Eastport-Sou 5:33.8 17:16.96 34
36 Todd Cushing 12 Plymouth North 5:34.1 17:17.92 35
37 Michael West 11 Bay Shore 5:34.4 17:18.75 36
38 Alex Cerce Oliver Ames 5:34.8 17:20.15 37
39 Patrick Teese 12 Smithtown 5:35.0 17:20.58 38
40 Troy Kent 11 Oliver Ames 5:35.3 17:21.51 39
41 Mark Morrison 11 Seton Hall 5:35.6 17:22.47 40
42 Alvin Sime 11 Deer Park 5:35.8 17:23.24 41
43 Robert Ruspantini 11 St. Joseph b 5:36.2 17:24.25 42
44 Brent Schwartz 10 Oliver Ames 5:36.5 17:25.39 43
45 Nate Shannon 12 Plymouth North 5:37.1 17:27.19 44
46 Charlie Griffin 11 McKee/Staten 5:37.7 17:29.00 45
47 frank matucci 11 Susan Wagner 5:39.4 17:34.21 46
48 Eric Cunha 10 Riverhead 5:39.6 17:35.01 47
49 Kevin Tan 12 McKee/Staten 5:39.8 17:35.70 48
50 Chris Woodhouse 12 McKee/Staten 5:40.5 17:37.87 49
51 Ted Michaels 10 Farmingdale 5:40.7 17:38.50 50
52 Phil Portalatin 11 Half Hollow 5:40.9 17:38.86 51
53 Grant Groeschke 12 Seton Hall 5:41.0 17:39.36 52
54 Brian Jordan 11 Seton Hall 5:41.2 17:39.80 53
55 Nick Bjelke 12 Half Hollow 5:41.7 17:41.62 54
56 Chris Cox 10 Deer Park 5:42.3 17:43.39 55
57 Matt Burdorf 11 Seton Hall 5:42.4 17:43.78 56
58 Jordan Louie 12 McKee/Staten 5:42.6 17:44.31 57
59 Sean Brogan 11 Eastport-Sou 5:42.8 17:44.91 58
60 Nikhil Gosike 11 McKee/Staten 5:43.2 17:46.10 59
61 Jared Gershowitz 12 Half Hollow 5:43.7 17:47.55 60
62 Azende Davis 12 Half Hollow 5:44.1 17:48.88 61
63 Michael Kieran 09 St. Joseph b 5:44.3 17:49.58 62
64 Nick McConnell 11 Exeter 5:46.3 17:55.66 63
65 Jonny Perrier 12 Half Hollow 5:46.5 17:56.30 64
66 Vince Cotrone 12 Deer Park 5:46.7 17:56.93 65
67 Austin Tighe 12 Seton Hall 5:46.9 17:57.52 66
68 Manny Fuentes 11 Half Hollow 5:47.1 17:58.31 67
69 James Mahoney 11 St. Joseph b 5:47.2 17:58.64 68
70 Josh Schena 12 Plymouth North 5:47.3 17:58.93 69
71 Kevin McHugh 12 Farmingdale 5:47.4 17:59.24 70
72 Dan O'Donovan 09 Bay Shore 5:47.5 17:59.50 71
73 Luke Davies 10 Archbishop Spalding 5:48.4 18:02.43
74 Carmelo Gabayeron 12 Seton Hall 5:48.6 18:02.87 72
75 jared ng 10 Susan Wagner 5:48.8 18:03.58 73
76 Michael Harris 11 Riverhead 5:49.0 18:04.21 74
77 Jeremy Bornstein 12 Riverhead 5:49.6 18:05.89 75
78 Noah Craig 12 Bay Shore 5:51.3 18:11.41 76
79 Nate Schneider 10 Plymouth North 5:51.4 18:11.78 77
80 Brandon Cotto 11 Bay Shore 5:51.7 18:12.51 78
81 Anthony Caligure 12 Bay Shore 5:52.7 18:15.55 79
82 Daniel Rosenbauer 12 St. Joseph b 5:53.2 18:17.08 80
83 Ryan Corbett 10 Eastport-Sou 5:53.4 18:17.95 81
84 Will Faria 11 Exeter 5:53.7 18:18.70 82
85 Owen O'Neill 12 Riverhead 5:53.9 18:19.26 83
86 Michael Cardona 11 St. Joseph b 5:54.2 18:20.36 84
87 Josh Spivak 12 Eastport-Sou 5:55.0 18:22.76 85
88 douglas friedman 10 Susan Wagner 5:57.0 18:29.11 86
89 Ryan Zanelotti 10 Farmingdale 5:57.6 18:31.04 87
90 Sam Havens 10 Eastport-Sou 5:59.1 18:35.45 88
91 Sam Croes 10 Farmingdale 6:00.5 18:39.82 89
92 Ryan Brown 10 Deer Park 6:00.6 18:40.15 90
93 Ryan Foley 10 Exeter 6:02.7 18:46.72 91
94 Christian Baron Riverhead 6:03.1 18:48.00 92
95 Robert Fitzgerald 11 Exeter 6:05.1 18:54.04 93
96 Thomas Sandoval 12 Deer Park 6:05.4 18:55.24 94
97 Sean Hendron 11 Archbishop Spalding 6:05.7 18:56.02
98 christopher caputo 12 Susan Wagner 6:09.3 19:07.17 95
99 Alex Priestley 10 Farmingdale 6:09.5 19:07.84 96
100 Kenyon Schick 10 Exeter 6:12.7 19:17.78 97
101 Patrick Murphy 10 Plymouth North 6:13.6 19:20.70 98
102 Jack Kimble 10 Archbishop Spalding 6:14.3 19:22.70
103 Ellis Harlow 12 Plymouth North 6:15.0 19:24.92 99
104 piort zarzecki 11 Susan Wagner 6:15.1 19:25.30 100
105 dan hernadez 10 Susan Wagner 6:15.2 19:25.65 101
106 Eric Rennard 10 Farmingdale 6:17.9 19:34.08 102
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. John the Baptist 71 10 12 13 14 22 27 29
Total Time: 1:23:18.07
Average: 16:39.62
2 Smithtown 78 6 8 15 24 25 28 38
Total Time: 1:23:24.65
Average: 16:40.93
3 Oliver Ames 141 11 21 33 37 39 43
Total Time: 1:25:26.14
Average: 17:05.23
4 McKee/Staten Island Tech 176 4 30 45 48 49 57 59
Total Time: 1:26:08.18
Average: 17:13.64
5 Bay Shore 191 1 7 36 71 76 78 79
Total Time: 1:25:51.36
Average: 17:10.28
6 St. Joseph by-the-Sea 191 3 16 42 62 68 80 84
Total Time: 1:26:13.32
Average: 17:14.67
7 Eastport-South Manor 193 2 18 34 58 81 85 88
Total Time: 1:26:19.74
Average: 17:15.95
8 Seton Hall 206 5 40 52 53 56 66 72
Total Time: 1:26:40.98
Average: 17:20.20
9 Riverhead 231 9 26 47 74 75 83 92
Total Time: 1:27:16.14
Average: 17:27.23
10 Plymouth North 244 19 35 44 69 77 98 99
Total Time: 1:27:50.14
Average: 17:34.03
11 Half Hollow Hills East 258 32 51 54 60 61 64 67
Total Time: 1:28:09.40
Average: 17:37.88
12 Deer Park 274 23 41 55 65 90 94
Total Time: 1:28:41.30
Average: 17:44.26
13 Farmingdale 316 20 50 70 87 89 96 102
Total Time: 1:29:43.87
Average: 17:56.78
14 Susan Wagner 331 31 46 73 86 95 100 101
Total Time: 1:30:25.58
Average: 18:05.12
15 Exeter 346 17 63 82 91 93 97
Total Time: 1:30:45.97
Average: 18:09.20
Event 15 Girls 5k Run CC Championship
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 Shannon Murdock 12 Exeter 5:45.5 17:53.27
2 Alexandra DeCicco 11 Sachem East 5:48.3 18:02.03 1
3 Elise Ramirez 12 Sachem North 5:51.3 18:11.41 2
4 Taylor Mcclay 10 Eastport-Sou 5:52.5 18:14.91
5 Ella Ketchum 10 Poly Prep Co 5:55.4 18:23.90
6 Lily Foulkes 12 Wheeler School 5:56.9 18:28.83
7 Jackie Gaughan 09 Exeter 5:57.0 18:29.13
8 Valerie Romero 11 Sachem East 5:59.2 18:35.75 3
9 Ryleigh Donegan 12 Center Moriches 5:59.8 18:37.81
10 Laura Nolan 11 Miller Place 6:00.0 18:38.21 4
11 Jackie Thorne 11 Northport 6:01.3 18:42.24 5
12 Emma Jourdain 10 Lenox Memorial 6:02.4 18:45.72 6
13 Amy Laverty 11 Cumberland 6:05.4 18:55.24 7
14 Amelia Kuehn 11 Northport 6:06.8 18:59.38 8
15 Tiffany Ly 10 Sachem East 6:07.5 19:01.75 9
16 Alice Najimy 09 Lenox Memorial 6:10.4 19:10.59 10
17 Meghan Scullin 11 Cumberland 6:11.2 19:13.12 11
18 Rachel Ruggiero 09 Sachem East 6:11.8 19:15.08 12
19 Nichole Barger 12 Cumberland 6:12.6 19:17.48 13
20 Elizabeth Perez 11 Benjamin Cardozo 6:12.9 19:18.55
21 Mackenzie Coleman 11 Sachem North 6:14.1 19:22.06 14
22 Karli Murphy 11 Sachem East 6:15.6 19:26.74 15
23 Julia Dempsey 10 Cumberland 6:15.7 19:27.14 16
24 Rachel Molzon 10 Northport 6:15.9 19:27.63 17
25 Caitlin O'Hehir 09 Sachem East 6:16.5 19:29.55 18
26 Gabriella Mott 09 Sachem North 6:17.4 19:32.25 19
27 Rebecca Macleod 11 Northport 6:18.4 19:35.39 20
28 Alana Williams 12 Benjamin Cardozo 6:18.6 19:36.16
29 Dominique Betterbed 12 Miller Place 6:18.8 19:36.66 21
30 Victoria D'Amato 12 Northport 6:19.5 19:38.81 22
31 Krista Goodman 10 Sachem North 6:22.6 19:48.69 23
32 Emily Tibbetts 11 Lenox Memorial 6:24.6 19:54.62 24
33 Ashley Schafer 12 Eastport-Sou 6:24.9 19:55.57
34 Magdalena Sorrentino 8 Lenox Memorial 6:25.9 19:58.75 25
35 nicole parrella 10 Susan Wagner 6:26.8 20:01.66 26
36 gianna bolusi 11 Susan Wagner 6:28.3 20:06.30 27
37 Anna DeVitto 12 Pembroke 6:30.6 20:13.36 28
38 Ciara Murphy 11 Sachem East 6:31.7 20:16.97 29
39 Elizabeth Jarck 11 Lenox Memorial 6:32.0 20:17.83 30
40 Shalah Means 09 Benjamin Cardozo 6:33.0 20:20.89
41 Emma Tarrintino 10 Pembroke 6:33.6 20:22.66 31
42 Taylor Termine 11 Northport 6:35.4 20:28.42 32
43 Amanda Carlson 10 Sachem North 6:36.9 20:33.11 33
44 amanda melian 11 Susan Wagner 6:40.9 20:45.54 34
45 Siara Guevara 09 Miller Place 6:41.3 20:46.76 35
46 Julie DeBenedictus 12 Pembroke 6:43.1 20:52.20 36
47 Catherine Corrigan 12 Northport 6:43.3 20:52.80 37
48 kassidy eng 12 Susan Wagner 6:43.4 20:53.28 38
49 Samantha Giambrone 11 Sachem North 6:44.7 20:57.33 39
50 Kaitlyn Licata 10 Sachem North 6:44.9 20:57.77 40
51 lianna cohen 11 Susan Wagner 6:45.0 20:58.22 41
52 leeanna oakes 11 Susan Wagner 6:46.1 21:01.55 42
53 Colleen Enestvedt 10 Cumberland 6:46.7 21:03.56 43
54 Nicole Barreca 10 Miller Place 6:48.7 21:09.62 44
55 Autumn Gray 10 Miller Place 6:48.8 21:10.04 45
56 christina yip 10 Susan Wagner 6:49.0 21:10.49 46
57 Laura Barreca 12 Miller Place 6:50.5 21:15.15 47
58 Raquel Shadan 10 Roslyn 6:55.1 21:29.51 48
59 Alice Huth 10 Lenox Memorial 6:57.1 21:35.62 49
60 Lauren Ferreira 12 Cumberland 7:02.5 21:52.54 50
61 Eleonora Recio 10 Roslyn 7:03.4 21:55.23 51
62 Cailey Johnson 12 Cumberland 7:07.3 22:07.38 52
63 Victoria Berlandi 11 Pembroke 7:09.7 22:14.85 53
64 Jackie Barreca 10 Miller Place 7:12.1 22:22.26 54
65 Jessica Sullivan 10 Pembroke 7:14.9 22:30.94 55
66 Courtney garvey 12 Pembroke 7:17.6 22:39.48 56
67 Paris Peoples 09 Benjamin Cardozo 7:29.5 23:16.27
68 Carmen Recio 12 Roslyn 7:30.4 23:19.18 57
69 Moira Collins 12 Pembroke 7:35.4 23:34.82 58
70 Dana Wagner 09 Roslyn 7:35.8 23:35.91 59
71 Lida Tozzi 12 Roslyn 8:43.1 27:05.22 60
72 Phoebe Klein 09 Roslyn 9:49.5 30:31.48 61
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Sachem East 40 1 3 9 12 15 18 29
Total Time: 1:34:21.35
Average: 18:52.27
2 Northport 72 5 8 17 20 22 32 37
Total Time: 1:36:23.45
Average: 19:16.69
3 Cumberland 90 7 11 13 16 43 50 52
Total Time: 1:37:56.54
Average: 19:35.31
4 Sachem North 91 2 14 19 23 33 39 40
Total Time: 1:37:27.52
Average: 19:29.51
5 Lenox Memorial 95 6 10 24 25 30 49
Total Time: 1:38:07.51
Average: 19:37.51
6 Miller Place 149 4 21 35 44 45 47 54
Total Time: 1:41:21.29
Average: 20:16.26
7 Susan Wagner 166 26 27 34 38 41 42 46
Total Time: 1:42:45.00
Average: 20:33.00
8 Pembroke 203 28 31 36 53 55 56 58
Total Time: 1:46:14.01
Average: 21:14.81
9 Roslyn 275 48 51 57 59 60 61
Total Time: 1:57:25.05
Average: 23:29.01
Event 14 Boys 5k Run CC Championship
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #226 Marco Pompilj 12 Collegiate School 4:48.5 14:56.06 1
2 #1529 Edwin Rutto 11 St. Benedicts 4:48.8 14:57.20 2
3 #1517 Patrick Tucker 12 St. Anthony's 4:52.9 15:09.90 3
4 #1852 Lucas Taxter 12 Xaverian Brothers 4:56.8 15:22.06 4
5 #1475 Frederick Buckholt 11 St. Anthony's 4:57.6 15:24.35 5
6 #1783 Ben Dorion 12 Westfield 4:57.7 15:24.89 6
7 #855 Ace McAlister 12 Monument Mountain 4:58.8 15:28.14
8 #636 Tucker McNinch 12 Lenox Memorial 5:00.5 15:33.39 7
9 #1516 Joseph Tucker 12 St. Anthony's 5:01.9 15:37.87 8
10 #287 Sean Laverty JR Cumberland 5:02.4 15:39.54 9
11 #355 Justin Carbone 11 Exeter 5:02.6 15:39.94
12 #43 Connor Evans 12 Amherst-Pelham 5:04.1 15:44.68 10
13 #1502 Michael O'Leary 12 St. Anthony's 5:07.3 15:54.65 11
14 #1493 Ryan Kutch 11 St. Anthony's 5:07.7 15:55.98 12
15 #1838 Ian Steller 12 Wheeler School 5:08.1 15:57.23
16 #1483 Ryan Dearie 11 St. Anthony's 5:08.5 15:58.21 13
17 #235 Will Ziebold 12 Collegiate School 5:09.0 15:59.80 14
18 #1270 Nick Pandolfo 11 Sachem East 5:11.0 16:06.03 15
19 #1184 Peter Clark 12 Poly Prep Co 5:11.4 16:07.49
20 #1073 Isiah Savage 11 Pembroke 5:12.0 16:09.26 16
21 #1862 Charlie Theiss 12 Ward Melville 5:13.6 16:14.25 17
22 #1784 Cheyenne Grabiec 12 Westfield 5:14.7 16:17.50 18
23 #286 Abdullah Kaba SR Cumberland 5:14.9 16:18.19 19
24 #1271 Matt Patsy 11 Sachem East 5:15.0 16:18.64 20
25 #1748 Mike Reilly 11 Ward Melville 5:15.2 16:19.01 21
26 #632 Ben Herrick 12 Lenox Memorial 5:16.6 16:23.38 22
27 #209 Joseph Murphy 11 Classical 5:16.7 16:23.67
28 #1063 Korey Leonard 12 Pembroke 5:17.3 16:25.74 23
29 #1654 juan guzman 12 Susan Wagner 5:17.5 16:26.44 24
30 #637 Philippe Mortellit 10 Lenox Memorial 5:17.7 16:26.89 25
31 #1658 emanuel morales 11 Susan Wagner 5:18.4 16:29.17 26
32 #214 Jack Farley 12 Collegiate School 5:19.3 16:31.97 27
33 #1653 prathiep gugendira 12 Susan Wagner 5:19.5 16:32.37 28
34 #233 Nick Windolf 11 Collegiate School 5:19.6 16:32.79 29
35 #1736 James Esernio 12 Ward Melville 5:19.7 16:33.16 30
36 #1495 Christopher Langer 11 St. Anthony's 5:19.8 16:33.55 31
37 #56 Nevin Murray 11 Amherst-Pelham 5:20.0 16:33.93 32
38 #1267 Gillan Faulkner 12 Sachem East 5:21.1 16:37.43 33
39 #1737 Ryan Fan 12 Ward Melville 5:21.7 16:39.45 34
40 #856 Will Nolan 12 Mount Greylock 5:22.4 16:41.49
41 #289 Dylan Fine 11 Dalton School 5:23.0 16:43.27
42 #1845 Roger Hellard 11 Xaverian Brothers 5:23.4 16:44.66 35
43 #1739 J.P Humphreys 12 Ward Melville 5:23.6 16:45.38 36
44 #629 Sam Darbey 12 Lenox Memorial 5:23.7 16:45.64 37
45 #285 James Haupt JR Cumberland 5:24.7 16:48.69 38
46 #69 Allen Vance 12 Amherst-Pelham 5:24.9 16:49.23 39
47 #284 Matt Fownes SR Cumberland 5:25.4 16:50.74 40
48 #1846 Alex Henry 12 Xaverian Brothers 5:25.9 16:52.43 41
49 #1258 Edmund Carroll 11 Sachem East 5:26.1 16:53.11 42
50 #63 Rob Sailer 12 Amherst-Pelham 5:26.7 16:54.81 43
51 #228 Chris Ratsimbazaky 12 Collegiate School 5:27.0 16:55.84 44
52 #1849 Peter Keohane 11 Xaverian Brothers 5:27.5 16:57.22 45
53 #227 Philip Posner 11 Collegiate School 5:27.6 16:57.58 46
54 #1740 Cooper Jansson 12 Ward Melville 5:27.9 16:58.54 47
55 #1661 muhammed qadri 10 Susan Wagner 5:28.3 16:59.97 48
56 #1527 Steven Payne 09 St. Benedicts 5:28.5 17:00.58 49
57 #1239 Scott Pourshalchi 12 Roslyn 5:28.7 17:01.15 50
58 #210 Jonny Adler 12 Collegiate School 5:28.9 17:01.63 51
59 #288 Harry Travers SO Cumberland 5:29.1 17:02.33 52
60 #1268 Brandon Guerrera 10 Sachem East 5:29.3 17:03.08 53
61 #1659 mathew morales 11 Susan Wagner 5:29.5 17:03.59 54
62 #857 Carter Stripp 12 Mount Greylock 5:30.0 17:05.29
63 #1850 Jiggs Lawlor 12 Xaverian Brothers 5:31.0 17:08.39 55
64 #1531 Stephen Valvano 11 St. Benedicts 5:31.8 17:10.61 56
65 #53 Lenny Knight 11 Amherst-Pelham 5:32.7 17:13.61 57
66 #73 Owen Wright 11 Amherst-Pelham 5:34.0 17:17.47 58
67 #1260 Nick Caruana 11 Sachem East 5:34.6 17:19.40 59
68 #1265 Utsav Deshpande 12 Sachem East 5:34.7 17:19.70 60
69 #1051 Tim Curley 12 Pembroke 5:35.0 17:20.61 61
70 #1663 couthbertson willi 09 Susan Wagner 5:36.1 17:24.05 62
71 #1050 Colin Conkey 12 Pembroke 5:37.8 17:29.48 63
72 #1059 Tom Hoare 12 Pembroke 5:39.6 17:35.08 64
73 #635 Connor McNinch 11 Lenox Memorial 5:40.6 17:37.95 65
74 #638 Christopher Najimy 12 Lenox Memorial 5:40.6 17:38.19 66
75 #283 Cody Sankey JR Cumberland 5:43.1 17:45.82 67
76 #1524 Scott Bamberg 11 St. Benedicts 5:44.5 17:50.22 68
77 #282 Will Mardo SR Cumberland 5:45.5 17:53.37 69
78 #1787 Gabriel Piepergerd 10 Westfield 5:45.8 17:54.10 70
79 #1651 micheal denio 11 Susan Wagner 5:47.4 17:59.29 71
80 #1788 Matt Roy 11 Westfield 5:50.3 18:08.21 72
81 #208 Jacob Kahane 10 Classical 5:51.6 18:12.32
82 #1851 Richard Saganey 11 Xaverian Brothers 5:52.3 18:14.41 73
83 #1067 John McMahon 11 Pembroke 5:52.4 18:14.76 74
84 #1847 Matt Houser 12 Xaverian Brothers 5:52.6 18:15.28 75
85 #1785 Ben Jury 11 Westfield 5:53.3 18:17.65 76
86 #640 Matas Rudzinskas 12 Lenox Memorial 5:53.8 18:18.98 77
87 #1786 Isak Lund 09 Westfield 5:55.3 18:23.76 78
88 #1528 Juan Rosa 10 St. Benedicts 5:56.4 18:27.10 79
89 #1526 Adrian Ceballo 10 St. Benedicts 6:05.4 18:55.02 80
90 #1234 Sahil Anand 12 Roslyn 6:06.7 18:59.20 81
91 #61 Sam Randall 12 Amherst-Pelham 6:09.3 19:07.35 82
92 #1236 Aaron Czik 11 Roslyn 6:10.1 19:09.64 83
93 #1235 Daniel Chen 12 Roslyn 6:12.3 19:16.57 84
94 #1530 Byron Simmons 10 St. Benedicts 6:14.6 19:23.65 85
95 #1237 Keith Dusling 10 Roslyn 6:17.3 19:32.08 86
96 #1781 Brian Davis 12 Westfield 6:21.3 19:44.54 87
97 #1238 Nicholas Murray 10 Roslyn 6:27.6 20:04.23 88
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Anthony's 39 3 5 8 11 12 13 31
Total Time: 1:18:02.75
Average: 15:36.55
2 Collegiate School 115 1 14 27 29 44 46 51
Total Time: 1:20:56.46
Average: 16:11.30
3 Ward Melville 138 17 21 30 34 36 47
Total Time: 1:22:31.25
Average: 16:30.25
4 Lenox Memorial 156 7 22 25 37 65 66 77
Total Time: 1:22:47.25
Average: 16:33.45
5 Cumberland 158 9 19 38 40 52 67 69
Total Time: 1:22:39.49
Average: 16:31.90
6 Sachem East 163 15 20 33 42 53 59 60
Total Time: 1:22:58.29
Average: 16:35.66
7 Susan Wagner 180 24 26 28 48 54 62 71
Total Time: 1:23:31.54
Average: 16:42.31
8 Xaverian Brothers 180 4 35 41 45 55 73 75
Total Time: 1:23:04.76
Average: 16:36.96
9 Amherst-Pelham 181 10 32 39 43 57 58 82
Total Time: 1:23:16.26
Average: 16:39.26
10 Pembroke 227 16 23 61 63 64 74
Total Time: 1:25:00.17
Average: 17:00.04
11 Westfield 242 6 18 70 72 76 78 87
Total Time: 1:26:02.35
Average: 17:12.47
12 St. Benedicts 254 2 49 56 68 79 80 85
Total Time: 1:25:25.71
Average: 17:05.15
13 Roslyn 384 50 81 83 84 86 88
Total Time: 1:33:58.64
Average: 18:47.73
Like·Comment·Share·E-mail·208856 views
|